
23 Лип, 12:12
674
Як бізнес Київщини працює після деокупації та чи збільшилась кількість підприємців: інтерв’ю з депутатом Київської облради Вадимом Геращенком
Від повномасштабного вторгнення рф в Україну постраждало дуже багато підприємств: розбомблені приміщення, звільнені працівники, неможливість продовжувати виробництво далі.
Журналістка «Київщини 24/7» поговорила з головою комісії Київської облради з питань соціально-економічного розвитку, промисловості, підприємництва, торгівлі, регуляторної, інноваційно-інвестиційної політики, зовнішньоекономічних зв’язків та фінансового забезпечення розвитку Київської області Вадимом Геращенком та дізналася, як зараз функціонує бізнес та скільки житлових будівель області зазнали ушкоджень. Також нардеп розповів про свою благодійну діяльність і те, як змінилася його робота під час війни.
Розкажіть, на якому рівні зараз розвивається промисловість і торгівля Київщини?
Скажімо так: вона існує. Щодо розвитку я не впевнений. Сьогодні більшість підприємств намагається хоча б якось втриматися у цій бурхливій хвилі війни та зберегти свої довоєнні позиції, аніж інвестувати в нові проєкти чи вкладати великі суми у подальший розвиток. Дуже ризиковано щось планувати, коли не знаєш, яким буде завтрашній день.
Наразі біля 10% підприємств області взагалі припинили свою діяльність упродовж війни. Велика кількість бізнесів не працює на повну потужність. Повномасштабна війна стала великою перешкодою і для зовнішньоекономічної діяльності підприємств. Четверта частина підприємств Київщини так і не змогла відновити експорт. Є складнощі з перевезенням сировини та товарів країною, паливом (зараз вже ситуація, на щастя, трохи покращилась), подорожчанням сировини, зменшенням попиту на продукцію, браком кадрів і пошкодженням майна та товару внаслідок бойових дій. Усі ці фактори, звісно, дуже істотно впливають на розвиток підприємств і, відповідно, економічну діяльність всієї країни. Однак наші підприємці не зневірюються та, незважаючи на труднощі, продовжують працювати й вірити у перемогу України.
Чи збільшилась кількість підприємців у Київській області та як багато бізнесів переїхало на територію Київщини?
За останньою інформацією, на територію Київської області переїхало 17 підприємств. Тому кількість підприємств збільшилась. Однак, якщо врахувати той фактор, що у нас є зруйновані та пошкоджені підприємства Київщини, які наразі не відновили діяльність, то працюючих підприємств більше не стало.
Розкажіть детальніше про компанію «Альянс краси» та як вона наразі допомагає ЗСУ та жителям України?
Компанія «Альянс краси», яку я створив майже 22 роки тому, є лідером на косметичному ринку України. Ми виробляємо різноманітні миючі засоби, креми й антисептичну продукцію. Коли в нашу країну прийшов COVID, компанія активно допомагала школам, садочкам та медичним закладам антисептичними засобами. Коли ж в Україні почалась повномасштабна війна, ми опинилися в окупації, й діяльність компанії була призупинена. Після звільнення Київської області знадобився деякий час на відновлення, адже були певні пошкодження виробничих майданчиків. Наразі компанія почала не тільки активно працювати, а й допомагати усім нашим бійцям, які боронять українську землю від рашистських загарбників.
Кожного тижня ми відправляємо чи передаємо волонтерам гуманітарний вантаж з нашою продукцією до різних областей України. Продукція прямує до військових батальйонів, тероборони, на передову, до переселенців чи людей, які нещодавно вийшли з окупації. Це креми для ніг та для рук, антисептичні засоби, мило й гелі для душу, засоби захисту від сонця, що влітку є вкрай необхідними для наших бійців. За останні майже три місяці ми передали продукції на благодійність на суму біля 700 тисяч гривень. І не збираємося на цьому зупинятися. Бійці ЗСУ працюють на власному фронті, а наша компанія активно веде діяльність на економічному й гуманітарному напрямах. Разом ми непереборна українська сила!
Програма відновлення будинків на Київщині: коли розпочнеться перший етап будівництва?
Згідно з інформацією, наданою територіальними громадами Київщини, в області є 16 тисяч пошкоджених та зруйнованих приватних житлових будівель. З них понад 4 674 зруйновані та 12 317 частково пошкоджені. Тому сьогодні гостро стоїть проблема їхнього відновлення.
Програма відновлення приватних будинків, зруйнованих через бойові дії на території Київської області, прийнята на 2022-2023 роки. Фінансування проходитиме за рахунок державного, обласного, місцевого бюджетів та кошти небюджетних джерел. Вона передбачає один етап виконання, але несе в собі низку заходів, які потрібні для її реалізації.
Наразі вже майже сформовано перелік об’єктів для відбудови, й зібрані усі необхідні документальні дані щодо їхнього відновлення. Чекаємо фінансування — і робота розпочнеться.
Чи є можливість для вимушених переселенців з окупованих територій отримати житло на Київщині?
Київська обласна рада прийняла програму «Нова оселя» на 2022-2023 роки, аби забезпечити житлом осіб, оселя яких знищена внаслідок бойових дій та не підлягає відновленню. Однак ця програма діє лише для людей, житло яких перебувало на території Київської області. Можливо, буде якась державна програма для вимушених переселенців, але якщо говорити про обласну, то це тільки жителі Київщини.
На вашу думку, скільки часу знадобиться для повної відбудови Київщини?
Поки триває війна, на це питання важко відповісти. Кожен день ворожі ракети летять у різні інфраструктурні, цивільні, житлові об’єкти нашої країни. Тому розмірковувати над термінами повного відновлення області, коли завтра чергова ракета може зруйнувати якийсь міст чи будівлю, дуже складно. На жаль, такі наші реалії сьогодення.
Які країни долучаться до відбудови Київської області?
Їх дуже багато. І це не може не тішити. Тільки місто Буча підтримують Польща, Угорщина, Португалія, Італія та Німеччина. Угорщина, наприклад, будуватиме новий сучасний комплекс у селі Синяк Бучанської громади, який поєднає у собі ЦНАП, амбулаторію та поштове відділення.
Туреччина зголосилася допомогти нам у відбудові Васильківського професійного ліцею, який дуже постраждав під час активних бойових дій. Литва також вирішила приєднатися до відбудови столичного регіону. Кіпр зголосився відправити дітей Київщини на відпочинок.
Насправді підтримка з інших країн відчувається дуже сильно. І ми вдячні їм за це.
Як змінилася специфіка вашої роботи під час війни, які труднощі виникають?
Якщо говорити про мою підприємницьку діяльність, то специфіка роботи змінилась у багатьох напрямках. Невизначеність у завтрашньому дні не дає тобі можливість будувати довгострокові плани компанії, зупиняє в реалізації нових масштабних проєктів. Складна логістика, підвищення цін на сировину або взагалі її відсутність, нестабільний курс та безпека твоїх працівників – усе це кожного дня ставить перед тобою нові й нові виклики.
Щодо депутатської діяльності, то в цьому випадку перед тобою стоїть одне головне завдання – відбудова Київщини. Сотні людей лишилися без житла, багато хто втратив роботу та не має засобів для існування. Питання, які ще в січні здавалися важливими, відходять на другий план, і постає завдання вирішити. де і як люди будуть жити, коли настане холодна пора року.
Люди в області чекають на відбудову житла державою чи починають відновлювати все самостійно?
У кого є кошти, ті, звичайно, відновлюють самостійно. Левову частку відбудови беруть на себе волонтери, різні благодійні фонди та небайдужі меценати. Хто ж не має ніяких засобів для відновлення своєї оселі, чекають на державну підтримку.
У чому полягає діяльність Обласної комплексної програми «Безпечна Київщина» на 2022-2024 роки?
Мета програми – забезпечити реалізацію державної політики у сфері профілактики правопорушень за допомогою заходів, спрямованих на усунення причин та умов вчинення протиправних дій. Програма дає змогу налагодити дієву співпрацю правоохоронних органів, центральних і місцевих органів виконавчої влади у зазначеній сфері, забезпечити правопорядок та захист населення від протиправних проявів.
Для досягнення цілей передбачена ціла низка заходів. Це і встановлення додаткових камер спостереження, і запобігання незаконному переміщенню товарів через митний кордон Київської області, і здійснення заходів із протидії терористичних проявів, і налагодження системи оповіщення повітряної тривоги, і створення антитерористичної лабораторії, і ще багато іншого.
Авторка: Карина Бовсуновська.
Фото: Вадим Геращенко.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: