Як святкували День Києва: 10 архівних фото, що переносять у минуле

25 Тра, 12:15

117

Як святкували День Києва: 10 архівних фото, які переносять у минуле

Сьогодні Київ святкує День міста. Столиці України виповнилося 1543 роки. А от сама традиція відзначати День Києва з’явилася відносно недавно. Це свято вперше відзначили у 1982 році з нагоди 1500-річчя міста. З того часу останні вихідні травня стали традиційним часом для відзначення Дня Києва.

«Київщина 24/7» зібрала 10 унікальних архівних знімків, які передають атмосферу цих урочистостей у перші роки святкувань.

Театралізована вистава на Контрактовій площі

У 1982 році Контрактова площа перетворилася на сцену історичного спектаклю. Актори в костюмах княжої доби відтворювали події з історії Києва, зокрема життя Ярослава Мудрого. Глядачі, захоплені дійством, відчували себе частиною великої історії міста.

Театралізована вистава на Контрактовій площі

Відкриття пам’ятника засновникам Києва

На набережній Дніпра до дня міста в тому ж році з’явився пам’ятник засновникам Києва — Кию, Щеку, Хориву та їхній сестрі Либіді. Цей монумент став символом міста, а його відкриття зібрало тисячі киян. 

Відкриття пам’ятника засновникам Києва

Концерт біля Золотих воріт

Золоті ворота, відновлені до 1500-річчя Києва, стали місцем проведення святкового концерту. Музиканти виконували народні пісні та класичні твори, а глядачі насолоджувалися атмосферою свята в історичному серці міста.

Концерт у день відкриття пам’ятника Золоті ворота

Військовий оркестр у Хрещатому парку

У Хрещатому парку у День Києва військовий оркестр виконував марші та вальси, створюючи святковий настрій для відвідувачів. Люди зупинялися, слухали музику, а дехто навіть танцював, відчуваючи єднання з містом і його історією.

Військовий духовий оркестр перед входом до Піонерського (Хрещатого) парку

Святковий ярмарок біля ротонди у дні ювілею

Святковий ярмарок біля ротонди став одним із яскравих моментів святкування 1500-річчя Києва в травні 1982 року. У Хрещатому парку, неподалік Арки (нині — Арка Свободи українського народу), розгорнулися торгівельні ряди з сувенірами, смаколиками, виставками народного мистецтва. Містяни прогулювались під прапорами й орнаментами, слухали концерти просто неба і святкували ювілей Києва в атмосфері офіційного піднесення та щирої радості.

Святковий ярмарок біля ротонди у дні ювілею

Фонтани на Володимирській гірці

Відновлені фонтани на Володимирській гірці стали улюбленим місцем відпочинку киян під час святкування. Діти гралися біля води, дорослі насолоджувалися краєвидами, а вечорами фонтани підсвічувалися, створюючи чарівну атмосферу.

Фонтани на Володимирській гірці біля музею Леніна

Відкриття кінотеатру «Київська Русь»

У 1982 році до Дня Києва відкрився кінотеатр «Київська Русь», який став одним із найсучасніших у місті. Його відкриття супроводжувалося урочистостями, а перші покази зібрали повні зали глядачів.

Кінотеатр Київська Русь

Святкування першого офіційного Дня Києва на Андріївському узвозі

На першому офіційному Дні Києва у 1987 році вулиця перетворилася на велике святкове місто — з повітряними кульками, кіосками, стрічками й натовпом у вишиванках і без. Люди прийшли цілими родинами: хтось уважно роздивляється сцену, хтось просто гуляє бруківкою, обговорюючи щось своє. У повітрі — атмосфера чогось нового й довгоочікуваного.

Святкування першого офіційного Дня Києва на Андріївському узвозі

Вечірній Майдан Незалежності під час святкування Дня Києва, 1987 рік

Світлина 1987 року зображує вечірній Майдан Незалежності, прикрашений святковими вогнями та заповнений людьми, які відзначають День Києва. Це фото передає атмосферу радості та єднання, що панувала на головній площі столиці під час святкувань.

Вечірній Майдан Незалежності під час святкування Дня Києва

Святкова хода на Хрещатику, 1991 рік

На світлині — символічний момент останнього радянського Дня Києва: святкова хода центральною вулицею столиці. Попереду — вантажівка, стилізована під легендарний човен Кия, Щека, Хорива та Либіді. Постаті засновників у старовинному вбранні — ніби ожили зі сторінок літопису. Позаду — юні танцівниці в українських строях, які з посмішками й енергією заповнюють увесь простір Хрещатика. Це була не просто хода — це був живий портрет міста: народне, молоде, святкове. І вже тоді, у повітрі, відчувалося — змінюється епоха.

Святкова хода на Хрещатику

Читайте також: ТОП-10 пісень, які варто послухати про столицю у День Києва

Фото: Олена Насирова, Вечірній Київ

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.