
4 Кві, 18:35
281
Яких санкцій для росії чекати від ЄС та Німеччини
ЄС, ймовірно, швидко ухвалить нові санкції — імовірно проти російської еліти, промисловості та банків. Україні цього мало, у Берліні опір енергетичному ембарго руйнується.
Про це йдеться у матеріалі Süddeutsche Zeitung.
Заклик до нових санкцій пролунав швидко: перші публічні повідомлення про можливі звірства російських військ у Бучі під Києвом тільки-но з’явилися, коли голова Ради ЄС Шарль Мішель уже заявив: нові санкції ЄС проти росії готуються. Але що це означає, у понеділок все ще неясно. Тільки те, що це має бути швидко: «Швидко, цього тижня» буде новий пакет санкцій, заявив Роберт Хабек (Зелені), федеральний міністр економіки та віце-канцлер. “Найближчі кілька днів”, – сказав канцлер Олаф Шольц (СДПН).
Ще до того, як почалося російське вторгнення в Україну, ЄС та його партнери, такі як США, наголошували на тому, що вони підготували різні пакети можливих санкцій та заходів жорсткості, щоб мати можливість реагувати на ескалацію конфлікту. Зараз, мабуть, має бути запроваджено ще один, «п’ятий пакет санкцій», як заявили Шольц та Хабек у неділю ввечері.
Проте поки що про обмеження робляться лише туманні натяки: йдеться про заходи «в усьому комплексі персональних санкцій проти людей путінського режиму за допомогою технічних товарів», каже Хабек. Шольц також рухається у цьому напрямі: «путін та його прихильники відчують на собі наслідки», — йдеться у його заяві. Крім того, Хабек вказує на додаткові обмеження для банків: «Ми знову подивимося на фінансовий ринок».
По-перше, федеральний уряд міг би зробити те, що вже давно зробили інші держави ЄС: він міг би вислати низку росіян, які вважаються шпигунами та працюють у російському посольстві в Берліні. На це напирає Федеральне відомство з охорони Конституції, а Федеральна служба розвідки боїться за своїх у москві. І політики зважують і досі. Інші країни ЄС, такі як країни Балтії чи Нідерланди, вже давно пішли на цей крок. Проте важливість такого заходу була б найбільшою, якби Берлін наслідував їхній приклад.
По-друге, заборони на експорт технологій та споживчих товарів можуть бути (і, ймовірно, будуть) посилені. Є ще кілька сотень компаній, які продовжують працювати у росії. Є, звичайно, відповідний список, за зачиненими дверима. Цілком можливо, що найближчим часом федеральний уряд вживе заходів із цього питання.
По-третє, експерти давно виявили лазівки в тому, як російські компанії та влада обходять колишні санкції. Особливо у фінансових операціях. У цьому напрямі працювати, звісно, можна, навіть треба. У зв’язку з цим вважається цілком ймовірним, що ці кроки стануть частиною наступного санкційного пакету.
По-четверте, це також стосується так званого списку осіб та органів влади, яким більше не дозволено в’їжджати до ЄС, займатися економічною чи іншою діяльністю. Останнім часом це здебільшого вдарило по дуже впливових російських олігархах. Але, як то кажуть, є й інші можливості. Конкретні імена або установи, які можуть потрапити під санкції, поки що невідомі. Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький також запропонував, щоб російські громадяни більше не отримували віз ЄС. Цей крок є “необхідним”.
По-п’яте, не все вичерпано, коли справа доходить до Swift. Насамперед це означає, що не всі російські банки були виключені з міжнародних платіжних операцій. Те, що деякі провідні політики, такі як лідер ХДС Фрідріх Мерц, назвали «ядерною бомбою» санкцій, все ще можливе. Саме це може означати обмеження процесів «Газпромбанку». Досі він був звільнений від санкцій, щоб і надалі уможливлювати нафтогазові угоди з росією. Наскільки важливим є цей банк, стало ясно минулого тижня, коли глава кремля володимир путін зробив його ключовим інструментом для переходу від розрахунків у євро до рублів. З цього погляду обмеження або повна блокада цього банку були б майже рівносильними енергетичному ембарго.
Шостий, і, зрештою, найважливіший захід проти Росії. Федеральний уряд досі відкидав це, побоюючись негативних наслідків для економіки Німеччини та безпеки постачань до Німеччини. Нещодавно, в понеділок вранці, міністр економіки Хабек залишився твердим у цьому питанні. Проте міністр оборони Крістін Ламбрехт (СДПН) тепер – перший значний член кабінету канцлера Шольца, яка заявила у неділю ввечері, що після подій у Бучі міністри ЄС також мають обговорити тему припинення постачання газу з Росії. Проте вона також наголосила, що Берлін не повинен діяти наодинці. «Досі наша сила полягала в тому, що не окремі країни просувалися вперед, а в тому, що ми домовлялися один з одним про те, що є стійким, і саме так це має бути зроблено в найближчі кілька годин».
Крім Німеччини, це рішення поки що блокувала Італія. Однак міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо заявив італійському телеканалу Rai 3, що події в Бучі «викличуть хвилю обурення, яка призведе до нових санкцій». Він не виключив, що найближчим часом може відбутися обговорення питання про імпорт палива з Росії, додавши, що Італія не накладатиме вето на п’ятий пакет санкцій. Президент Франції Еммануель Макрон також закликав до введення додаткових санкцій щодо вугілля та нафти у понеділок.
Цього замало для України
Але хоч би як були налаштовані європейські політики, владу в Києві це явно не влаштовує. Тим більше, що енергетичне ембарго все ще малоймовірне. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що вже ознайомився з поточним проектом запланованого п’ятого пакету обмежувальних заходів. Про це він заявив у відеозверненні англійською мовою, опублікованому у Twitter у неділю ввечері. Крім того, Кулеба знову зажадав подальших поставок важкого озброєння, танків та літаків. І відключення всіх російських банків від мережі банківських комунікацій Swift, а також закриття всіх портів для російських суден та товарів. І останнє, але не менш важливе: нафтове, газове та вугільне ембарго проти Росії.
Росія почала своє вторгнення в Україну у квітні 2014 з Донецької та Луганської областей з Кримом, 24 лютого 2022 воно стало повномасштабним.
Поділитися новиною: