Ексклюзив
Який бізнес під час війни приносить найбільше доходів в Україні?

26 Вер, 09:00

259

Який бізнес під час війни приносить найбільше доходів в Україні?

За даними YouControl, Київ є місцем реєстрації для  412 бізнесів, що генерують майже 52% від загального обсягу доходів найбільших у країні  компаній. Своєю чергою, підприємствами великого бізнесу Дніпропетровської, Київської, Львівської та Одеської області загалом було отримано у 2023 році ще 27% чистих доходів від реалізації продукції.

Кому вдається успішно заробляти під час війни та підтримувати економіку України?

Під час другого року повномасштабної війни загальний дохід найбільших підприємств у 2023 році склав майже 7,2 трильйона гривень, що номінально на 19,4% більше, ніж загальні доходи топ 1000 компаній України у 2022 році (6 трлн грн). Про це повідомили в YouControl.

При цьому традиційні «дійні корови» української економіки: нафтогаз, енергетика, аграрка, металургія та IT знизили свою частку в доходах топ 1000 компаній.

Відносно вищу динаміку зростання виторгу зафіксовано у найбільших ритейлерів, гуртовиків, автодилерів, а також підприємств харчопрому та машинобудування. Крім того, у  першу тисячу за доходами увірвалось 6 нових гемблінгових компаній. Галузь «Азартні ігри та лотереї» принесла 0.7% доходів топ 1000 на суму 51,9 млрд грн.  

У другому ешелоні найпопулярнішого бізнесу України з часткою в доходах топ 1000 від 1 до 6% знаходяться гуртова торгівля, транспорт і логістика, тютюнове виробництво, торгівля автотранспортом, фармацевтика, машинобудування, хімічна промисловість, вугільна промисловість та інформаційні технології (IT).

«Найчисельнішими секторами великого бізнесу нині є: харчова промисловість (139 компаній),  нафтогазовий сектор (115), електроенергетика (104), сільське господарство (97). Більше ніж по 50 компаній серед ТОП-1000 за доходами підприємств діє у таких секторах як гуртова торгівля, роздрібна торгівля та машинобудування», — зазначили в YouControl.

При цьому якщо розглянути дохід і чистий прибуток компаній для кожного року окремо, то можна зробити кілька цікавих висновків:

  • основну суму як доходів, так і прибутків топ 1000 генерують старі компанії, які зареєстровані 20-30 років тому;
  • також високі доходи демонструють молоді компанії віком 5-6 років.

Регіональні тренди великого бізнесу

Регіональна структура загального виторгу 1000 найбільших підприємств України у 2023 році зазнала менш суттєвих змін, ніж у минулі періоди: Київ зумів показати максимальний приріст абсолютних доходів великого бізнесу на 627 млрд грн (+20% або ріст частки в топ 1000 на +0,4 п.п.).

Значно зросли обсяги чистих доходів топкомпаній, що зареєстровані в Київській (+104 млрд грн, +29%) та Львівській (+92 млрд грн, +34%) областях, у результаті чого частка доходів підприємств із першої тисячі за 2023 рік зросла на +0,5 процентного пункту в кожному регіоні.

Зростання доходів великих компаній з решти західних регіонів, на відміну від позаминулого року, або значно скромніше або ж навіть фіксується спад, як у Волинській (-5,7%; -0,5 п.п.) та Івано-Франківській (-15,7%; -0,3 п.п.) областях.

Максимально частка в доходах таких компаній знизилась у Запорізької області на -0,7 п.п. або -13 млрд грн. Низхідний тренд з відомих причин торкнувся Донеччини (-0,2 п.п.) та Одещини (-0,2 п.п.).

Водночас великий бізнес Харківщини демонстрував парадоксальну антикрихкість: відзначається приріст сукупних доходів компаній топ 1000 на +50 млрд грн (+0,4 п.п.). Посилили свою роль у топ 1000 бізнеси з Вінницької (+0,3 п.п.) та Житомирської (+0,1 п.п.) областей.

У бізнесі відбувається значне падіння темпів відновлення виробництва

«По показнику завантаженості бізнес зараз фактично можна поділити на дві категорії. Перша — ті, що працюють на повну або майже повну потужність. Вони демонструють у наших опитуваннях певну сталість: частка таких компаній другий місяць майже не змінюється. Друга категорія — ті, хто завантажені значно менше. Серед них минулого місяця з’явилось багато компаній, що почали працювати на менш ніж чверть потужності», — розповіла виконавча директорка Інституту економічних досліджень Оксана Кузяків.

У серпні українські підприємства повідомили про покращення очікувань у перспективі шести місяців та відсутність значних змін в очікуваннях на наступні два роки. Разом з тим, спостерігалося значне падіння темпів відновлення виробництва. Про це свідчать дані 28-го щомісячного опитування підприємств, яке Інститут економічних досліджень провів серед 458 промислових підприємств:

Згідно з ключовими тезами опитування:

  • у серпні Індекс Відновлення Ділової Активності (ІВДА) суттєво погіршився — 0,08 пункту;
  • частка підприємств, що працюють із завантаженістю до чверті потужності, зросла в чотири рази;
  • частка компаній, які мають плани на наступні 2 роки, залишається незмінною;
  • середній термін нових замовлень у компаній зріс майже вдвічі — з 4 місяців до 7 місяців;
  • у серпні брак робочої сили став актуальним для рекордної частки компаній з початку спостережень у травні 2022-го: 63%.

Цікаві факти:

Де нині реєструють бізнес іноземці?

Майже половину від загальної кількості компаній з іноземними власниками, у 2024 році зареєстрували у Києві — 1 517. У столиці найчастіше створюють бізнеси громадяни Узбекистану — 175 компаній.

Далі йде Львівщина — 460 бізнесів: тут найчастіше осідають іноземці з Польщі (105 компаній). До трійки також потрапила Одещина — 273 компанії. У цьому регіоні найчастіше створюють компанії громадяни Туреччини — 99 бізнесів.

 

 

Топ креативних назв нових бізнесів в Україні

Понад 18 тис. нових компаній відкрилося за перші пів року 2024 року за даними Єдиного державного реєстру. 69,5% припадає на товариства з обмеженою відповідальністю. На другому місці громадські організації — 9,7%. Трійку лідерів закрили благодійні організації — 6,5%.

Опендатабот виділив топ креативних назв нових бізнесів, які були створені у 2024 році:

ТОВ «Родинна креветка» (рибництво).

ТОВ «Бджоли-самураї» (літальні апарати).

ТОВ «Анти орк солюшен» (виробництво).

ТОВ «Пес Патрон констракшн» (будівництво).

ТОВ «Пан пакован» (відновлення відсортованих відходів).

ТОВ «Безтурботний слон» (інтернет-магазин).

ТОВ «Туди сюди» (транспорт).

ТОВ «СТ КозаНостра» (управління майном).

ТОВ «Медом намазано» (громадське харчування).

ТОВ «У дядька Ашота» (громадське харчування).

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Фріпік

Читайте також: «Захід нам допоможе»: чи вистачить коштів на витрати в українському бюджеті?

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.