Ексклюзив
Якими були найдорожчі лоти Фонду держмайна на ринку нерухомості України?

18 Жов, 18:00

230

Якими були найдорожчі лоти Фонду держмайна на ринку нерухомості України?

Держава вже отримала до повномасштабної війни майже 3,5 млрд грн за 20 найдорожчих лотів ФДМ, після 24-го лютого чиновники продали ще 20 нових позицій на 1,7 млрд грн.

«Нерухомість 24/7» розповідає про найприбутковіші об`єкти на ринку нерухомості, які продав ФДМ. Адже різноманітні приміщення та готелі активно приватизували до та після введення в Україні воєнного стану. І інколи початкова вартість держактивів збільшувалася в 500 чи навіть 800 разів.

За даними Фонду держмайна, станом на 31 грудня 2023 року Фонд продав майже 371 об’єкт, а загальна кількість успішних аукціонів становить 431. Окремі об’єкти приватизації викликали таку зацікавленість ринку, що на них було понад 30 чи 40 пропозицій. Серед таких популярних лотів опинилася нерухомість в Ужгороді та Закарпатській області, в Києві та на Волині.

Загалом серед успішних аукціонів півтора десятка було із конкуренцією 20 і більше учасників (лише їхній сумарний дохід перевищив 770 млн грн). Ще в майже в 40 торгах було від 10 до 19 пропозицій.

Цьогоріч до приватизаційних торгів долучилося вже понад 1,5 тис. учасників. Вони подали приблизно 2,1 тис. пропозицій. Переможцями приватизаційних аукціонів загалом стали понад 320 унікальних учасників торгів.

Торгами-рекордсменами за сумою доходу, який склав 311 млн грн, стали будівлі готелю «Ермітаж» у центрі Києва сумарною площею понад 5 тис. м кв.

Серед успішних аукціонів були й ті, де початкова вартість держактивів збільшувалася в 500 чи навіть 800 разів. Часто їх виставляли на продаж за сотні чи тисячі гривень (відповідно до балансової вартості, тому що на час воєнного стану держава не може проводити переоцінку майна). А учасники в процесі підвищення ставок досягали їхньої реальної ринкової вартості.

Серед таких прикладів була будівля у Білоцерківському районі Київщини, збудована 1900 року (стартова ціна 462 грн, ціна продажу 402 тис. грн, ріст 870 разів). Або нежитлові приміщення в Ужгороді (стартова ціна 12,2 тис. грн, ціна продажу 10 млн грн, ріст майже у 820 разів).

Найактивнішими регіонами в приватизації стали Львівська, Рівненська та Вінницька області. Сумарно на них припадає третина всіх успішних аукціонів, проведених протягом року. Але рекордсменом за сумою доходу виявився Київ, який вже продав держактивів на 750 млн грн.

Приватизація на 5 млрд гривень

Аналітики R&D центру YouControl проаналізували найдорожчі лоти Фонду державного майна за стартовою ціною. З 2 тисяч результатів виставлених на продаж об’єктів з офіційного сайту про приватизацію Фонду держмайна, фахівці YouControl сформували вибірку з 40 переможців за найвищою стартовою ціною та датою аукціону до та після 24.02.2022 року, щоб подивитись за якою вартістю продавали держмайно до та під час повномасштабної війни. Учасників публічних торгів з вибірки досліджували за допомогою даних системи онлайн аукціонів з продажу та здачі в оренду майна Прозорро.Продажі.

Угоди по 11 лотам, проданим до початку повномасштабного вторгнення, були підписані у 2021 році, 5 — у 2020 році, 3 — у 2019 році та 1 — у 2018 році. За цей час продали 4 державні пакети акцій підприємств, 5 єдиних майнових комплексів держкомпаній, цілісний майновий комплекс «Одесавінпром». А також низку окремих об’єктів нерухомості, серед яких адміністративна будівля поруч із торговим центром «Ocean Plaza»,  будівля готелю «Рассвет» у Дніпрі та ін.

У столиці знаходяться 9 проданих лотів, 2 — на Львівщині та по одному — у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Івано-Франківській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Хмельницькій та Черкаській областях. Від продажу проаналізованих 20 об’єктів, що реалізовані до 24.02.2022 року і мали найвищу стартову ціну, держава отримала майже 3,5 млрд грн.

Угоди по 11 лотам після введення в Україні воєнного стану, були підписані у 2023 році, 5 — у 2022 році та 4 — у 2024 році.

За цей період продано 12 єдиних майнових комплексів держкомпаній, зокрема, столичний «Готель «Козацький».

У Києві знаходяться 5 з проданих лотів, 4 — у Львівській області, 3 — в Одеській, по 2 компанії на Тернопільщині та Дніпропетровщині. І по одній — у Вінницькій, Волинській, Рівненській та Сумській областях. Загальна вартість лотів, проданих після початку повномасштабного вторгнення, які мали найбільшу стартову ціну, склала 1,7 млрд грн.

До 24.02.2022 року найдорожчим за ціною продажу та приростом від стартової вартості став «Готель «Дніпро» на Хрещатику. За результатами аукціону, ціна на нього зросла в понад 13 разів і склала 1,1 млрд грн, також у цих торгах взяла участь найбільша кількість учасників — 29.

Після початку повномасштабного вторгнення найбільший приріст — більш ніж в 5 разів від стартової ціни до ціни продажу об’єкта, відбувся під час реалізації єдиного майнового комплексу (далі — ЄМК) «Київського експериментального протезно-ортопедичного підприємства», за який змагалися 13 учасників. Сума продажу склала 165 млн грн при стартовій ціні в понад 31 млн грн. А найдорожчим проданим лотом за цей період став ЄМК ДП «Готель «Козацький» поруч із Майданом Незалежності. Його продали за 400 млн + 1 тис. грн при стартовій вартості в 155,5 млн грн.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: ФДМ, Фріпік

Читайте також: ОСББ або ЖЕК: що краще для управління будинком?

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.