Ексклюзив

13 Кві, 10:04

140

«єОселя» активно розвиває первинку у Києві та області

Учасники фінансового ринку прогнозують, що з квітня по червень 2024 року на первинному ринку за програмою «єОселя» та спільними іпотечними програмами банків і девелоперів може бути укладено сумарно до 200-250 іпотечних угод на загальну суму до 500 млн грн. При цьому близько 80-85% іпотек буде видано в Києві, Київській області та деяких обласних центрах, переважно в західних областях.

Від початку 2024 року за програмою «єОселя» українці взяли кредити на придбання майже 2 300 квартир та 50 приватних будинків на загальну суму у майже 4 млрд грн. Про це повідомляє пресслужба Міністерства економіки.

За словами заступниці міністра економіки Надії Бігун, 2 300 українських родин придбають квартири, 50 родин — приватні будинки. Третина з них взяли кредити за умовами масової іпотеки — під 7%, що є доступною для всіх українців, які не мають власного житла або потребують покращення житлових умов.

За статистикою, з початку 2024 року на первинному ринку найбільший попит на придбання житла в іпотеку (близько 70% від усіх угод) спостерігається на 1,2-кімнатні квартири площею від 45 м2 до 70 м2 загальною вартістю від 2 млн грн до 3 млн грн. При цьому у переважній більшості випадків угоди укладаються терміном до 20 років із початковим внеском у 30% від вартості оселі.

Кількість акредитованих девелоперів росте

Посилаючись на дані Української фінансової житлової компанії («Укрфінжитло»), Олена Дмітрієва, перша заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ  зазначила, що на початок березня кількість акредитованих до участі в державній іпотеці девелоперів уже склала 27 компаній із 13 областей (64 об’єкти, враховуючи як окремі ЖК, так і окремі секції-будинки в складі ЖК).

Як вважає експертка, у другому кварталі можна очікувати поступове збільшення кількості забудовників, акредитованих за програмою «єОселя», а також є достатньо підстав для активного розвитку партнерських угод між девелоперами та комерційними банками як іще одного ефективного інструмента розвитку іпотеки на первинному ринку житла.

У найближчі 2-3 місяці залучення девелоперів до програми «єОселя» може стати більш помітним. По-перше, девелоперські компанії чітко усвідомили необхідність у вдосконаленні власних механізмів продажу, як того вимагають умови участі в державній іпотечній програмі, — це використання фондів фінансування будівництва, механізм купівлі-продажу майнових прав, реалізація цільових облігацій.

По-друге, вже здійснюється продаж квартир в об’єктах, будівництво яких розпочалося після набуття чинності Закону України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» від 15 серпня 2022 року, що збігається з принципами дії програми «єОселя» на первинному ринку.

«Крім того, програми розтермінування та 2 іпотечних механізми, а саме — державна «єОселя» та партнерські програми з банками, значно розширюють можливості девелоперів із залучення потенційних покупців, що може стати одним із факторів збільшення попиту на первинному ринку житла», — підкреслила Олена Дмітрієва.

 Вимоги до девелоперів для участі в програмі «єОселя»

Для отримання банківської акредитації та впровадження спільних іпотечних програм з забудовниками мають бути дотримані такі вимоги:

  1. Активне будівництво (динаміка будівельних робіт в реальному часі) запропонованого під акредитацію ЖК.
  2. Наявність у девелоперської компанії всіх дозвільних документів, що підтверджують законність будівництва.
  3. Відсутність будь-яких судових обтяжень, що можуть вплинути на динаміку будівництва.
  4. Стан готовності об’єкта — не менше 30% з чіткими термінами завершення будівництва та введення об’єкта в експлуатацію.
  5. Реалізація квартир має відбуватися через фонди фінансування будівництва, механізм купівлі-продажу майнових прав, цільові облігації.
  6. Відповідність об’єкта задекларованим якісним характеристикам та класу житла.
  7. Досвід роботи на ринку (портфель реалізованих проєктів), відкритість, професійна та ділова репутація як компанії, так і її очільників.

 

Процес акредитації — це, насамперед, підтвердження банком фінансової й технічної спроможності забудовника виконати взяті на себе зобов’язання перед інвесторами-покупцями, а також відповідності об’єкта задекларованим якісним характеристикам. Фактично банк бере на себе частину ризиків девелопера, гарантуючи покупцям безпечність придбання оселі в тому чи іншому ЖК.

«Держава впливає на ринок нерухомості, адже у нас діють такі програми, як «єОселя» та «єВідновлення». Стабільне фінансування цих програм пожвавить ситуацію на українському ринку первинної нерухомості. Адже нині все більше забудовників приєднуються програми «єОселя», що позитивно впливає на ринок. Оскільки ми спостерігаємо відновлення та збільшення попиту на житло в новобудовах, то очікуємо на ріст пропозиції. Частина девелоперів вже відновили будівництво заморожених на початку війни комплексів», — зазначив Антон Мирончук, СЕО інвестиційної групи «Молодість».

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Freepik

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebookсторінці і в Telegramканалі.