Ексклюзив

29 Гру, 08:15

442

«В умовах війни ми ще краще й ефективніше стали працювати, бо немає часу на «політиканство»: очільник КОР Ярослав Добрянський

За час повномасштабного вторгнення росії Київська область зазнала багато руйнувань та збитків. 1650 дітей на Київщині втратили одного з батьків, понад 28 тисяч об’єктів було зруйновано ворогом. Проте регіон продовжує відбудовуватися та розвиватися, не дивлячись на складнощі нових реалій.

Чого очікувати жителям Київської області у 2024 році?  В ексклюзивному інтерв’ю для «Київщини 24/7» розказав виконуючий обов’язки голови Київської обласної ради Ярослав Добрянський.

– На завершальній позачерговій сесії Київської обласної ради Ви з  колегами затвердили Програму соціально-економічного та культурного розвитку Київської області на 2024 рік. Розкажіть детальніше, у чому вона полягає?

– Ця Програма надважлива для Київщини. Головні її завдання – створити безпечні умови життєдіяльності населення області, відновлення зруйнованої та пошкодженої виробничої, соціальної інфраструктури та екосистем, соціальна адаптація захисників та захисниць України, які повертаються з війни, розвиток системи надання якісних та доступних освітніх, медичних, соціальних послуг, у тому числі внутрішньо переміщеним особам, і багато іншого.

Загалом з наступного року заплановано реалізувати 40 обласних цільових програм, 12 з них – нові. Це і «Турбота», «Власний дім», «Нова оселя», «Здоров’я Київщини», Програма підтримки ВПО, Підтримки захисників і захисниць, Програма організації територіальної оборони у Київській області на 2022-2024 роки, «Молодь Київщини», «Цифрова Київщина», «Безпечна Київщина», «Відновлення приватних будинків»… Тобто, від допомоги військовим – до відновлення житла.

Нещодавно було ухвалено бюджет Київської області. Розкажіть, будь ласка, детальніше, як розподілили кошти? Які галузі фінансуватимуться найбільш активно у наступному році?

– Під час воєнного стану Київська обласна рада не приймає бюджет Київської області. Ця прерогатива належить Київській обласній військовій  адміністрації. Значна частина бюджетних коштів направлена на утримання установ соціально-культурної сфери, соціального захисту населення та державного управління.

А ось видатки на заходи із територіальної оборони та інших заходів, пов’язаних з військовою агресією російської федерації проти України, розглядаються та підтримуються нами – депутатами, на комісіях та сесіях. Тому ми, як депутатський корпус, відповідальні за всі важливі рішення, пов’язані з обороною та захистом нашої держави. Зазначу, що всі військові та оборонні програми, а також програми з відбудови та відновлення, які подавались на розгляд військовою адміністрацією на 2024 рік, вже проголосовані.

Тут зауважу, що внаслідок збройної агресії на території Київської області пошкоджено або зруйновано 28 243 об’єкти. Завдяки спільним зусиллям, а це за державні, обласні та місцеві бюджети та кошти міжнародних партнерів, вже відновлено повністю та частково зі збереженням функціонального призначення – 15 359 об’єктів.

Отже, після усіх руйнувань, що залишили після себе російські злочинці, цілком логічно, що найбільше фінансування піде на безпекові й оборонні питання. Далі відновлення  і відбудова житла. Якщо бюджет 2023 року був більшою мірою бюджетом спроби відбудови, то бюджет 2024-го націлений на зміцнення обороноздатності, захист населення, підтримку ветеранів та відновлення економіки.

– Ви зазначили, що нещодавно КОР затвердила низку комплексних програм. У яких сферах, які саме програми, та які з них вважаються пріоритетними?

– Виокремити якийсь один напрям не вдасться. Всі сфери, а отже, програми – важливі, від допомоги військовим та їхнім родинам – до відбудови житла. Ну і звісно, це – стратегія розвитку громади, що охоплює освітню, культурну, медичну, соціальна сфери та ін. Всі галузі між собою взаємопов’язані, тому варто говорити про комплексний підхід. Формуючи план реалізації стратегії області, розраховуємо на кошти бюджетів різних рівнів – державного, обласного та місцевого, кошти субвенції на розвиток інфраструктури ОТГ, ДФРР, міжнародну допомогу, грантові й донорські надходження.

Отже, повертаючись до запитання, скажу, що в пріоритеті три блоки для Київщини – безпековий, соціальний і питання відбудови й відновлення житла. З війною пріоритети змінились!

– Чи не могли б Ви детальніше розповісти про програми у сфері оборони та безпеки? У чому полягає їхня суть?

– Звичайно, вони – першочергові. Це – нова Обласна цільова програма, спрямована на забезпечення безпеки й стійкості об’єктів критичної інфраструктури Київської області на 2024-2027 роки, «Безпечна Київщина». Також Обласна цільова програма, спрямована на забезпечення здійснення оборони території та підготовки населення до національного спротиву Київської області на 2024-2027 роки. І ще – Обласна комплексна програма забезпечення безпеки населення і території Київської області від надзвичайних ситуацій на 2024-2027 роки. Зупинюсь коротко на кожній з них.

Метою Обласної цільової програми забезпечення здійснення оборони території та підготовки населення до національного спротиву Київської області на 2024-2027 роки є комплексне здійснення заходів, спрямованих на сприяння обороноздатності, територіальної оборони області, підготовку населення територіальних громад до національного спротиву, забезпечення громадської безпеки та мінімізація ризиків скоєння терористичних актів на території області та на ліквідацію наслідків збройної агресії рф. Загальний обсяг фінансування заходів на чотири роки становить 841 727,92 тис. грн. На 2024 рік – це 210 431,98 тис. грн. Заходами передбачається і придбання пально-мастильних матеріалів для військових формувань, які забезпечують оборону території Київської області, і удосконалення навчальної та матеріально-технічної бази, і сприяння у забезпеченні та нарощенні засобів для виконання завдань територіальної оборони та підготовки громадян Київської області до національного спротиву, і підвищення престижу участі громадян у національному спротиві та територіальній обороні Київської області, а також протидія інформаційним операціям агресора.

Якщо говорити про «Безпечну Київщину», скажу мовою цифр. На наступний рік передбачені кошти на суму – 66 885,00 тис. грн. Гроші підуть на придбання спеціального автомобільного транспорту та ремонтно-технічне обслуговування транспортних засобів для забезпечення оперативного реагування на правопорушення. На матеріально-технічне забезпечення для управління патрульної поліції у Київській області закладена сума у розмірі – 10 000,00 тис. грн. На обслуговування та поточний ремонт Інтегрованої системи відеоспостереження та відеоаналітики Київської області – 42 505,00 тис. грн. І 5 960,00 тис. грн – на обслуговування Ситуаційного центру розпорядника Інтегрованої системи та відеоспостереження Київської області.

Щодо наступної обласної комплексної програми забезпечення безпеки населення і території Київської області від надзвичайних ситуацій на 2024-2027 роки, то нею передбачається реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна Київської області. І загальний обсяг фінансування з обласного бюджету – 1 746 918,28 тис. грн. У 2024 році – 591 479,57 тис. грн. Це і розвиток систем оповіщення, зв’язку та інформації, підтримка безперебійного функціонування автоматизованої системи центрального оповіщення населення про загрозу виникнення надзвичайних ситуацій, створення місцевих систем автоматизованого оповіщення, встановлення додаткових гучномовців та сирен. Туди ж входять навчання та інформування населення щодо порядку дій при виникненні надзвичайних ситуацій, технічне переоснащення органів управління та сил цивільного захисту, організація рятування людей на водних об’єктах. Ну і ремонт аварійно-рятувальних водолазних станцій та оснащення мобільно-оперативних груп для водолазних робіт.

І насамкінець – нова Обласна цільова програма, спрямована на забезпечення безпеки і стійкості об’єктів критичної інфраструктури Київської області на 2024-2027 роки.

Тут ціль одна – безпека об’єктів критичної інфраструктури, запобігання проявам несанкціонованого втручання у їхнє функціонування, прогнозування та запобігання кризовим ситуаціям та ліквідація наслідків збройної агресії рф. Заплановане фінансування – 800 000,00 тис. грн. Половина – з обласного бюджету, з них – 100 000,00 тис. грн на кожні наступні чотири роки. Ця Програма дасть можливість забезпечити, у тому числі охорону та оборону важливих обʼєктів і комунікацій, інших критично важливих обʼєктів інфраструктури Київської області, порушення функціонування та виведення з ладу яких становлять загрозу для життєдіяльності населення; придбати матеріали й обладнання для охорони обʼєктів критичної інфраструктури, резервні матеріали і обладнання, залучити спеціалізовану техніку та робочу силу, спеціалізовані підприємства, необхідні для відновлення функціонування обʼєктів критичної інфраструктури.

Усі ці програми убезпечать Київщину від російського ворога й допоможуть здолати жахливі наслідки їхнього перебування під час повномасштабного вторгнення.

– Нині багато військових та їхніх родин потребують допомоги і підтримки від держави. Як Київська облрада допомагає нашим бійцям та постраждалим від військових дій?

– За майже два роки всі ми відчули й знаємо, хто такий ворог. Щоб його перемогти, маємо все зробити, щоб українські військові з родинами відчували підтримку як на передовій, так і після повернення з фронту. Обласна рада ухвалила низку програм. Хочу зупинитись  більш конкретно на кожній з них.

Почну з Обласної комплексної програми підтримки сім’ї та дітей. На її реалізацію закладено понад 39 млн грн на наступний рік. І стосується вона підтримки дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах та їхньому інтегруванні в суспільство. Наведу деякі цифри. На Київщині проживає 55 дітей, які за час війни втратили обох батьків, 1650 – втратили одного з них, 12 – діти Героїв Небесної сотні. Це ті дітки, які за жодних обставин не можуть і не будуть залишатися поза увагою!

Далі – це нова Обласна цільова програма соціальної підтримки у Київській області Захисників та Захисниць України, а також родин Героїв Небесної Сотні на 2024-2025 роки. Обсяг фінансування на 2024 рік становить 154 904,110 тис. грн, а на 2025-й – 183 177, 624 тис. грн з обласного бюджету.

Наголошую, фінансова допомога ветеранам війни, учасникам АТО/ООС здійснювалася і в попередніх періодах. Так, за останні 3 роки надано фінансову підтримку ветеранам війни, учасникам АТО/ООС з обласного бюджету на суму понад 95 млн гривень в рамках Київської обласної цільової програми соціальної підтримки в Київській області учасників антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил, а також родин Героїв Небесної Сотні та учасників Революції Гідності на 2021-2022 роки та Київської обласної цільової Програми «Турбота» на 2021-2025 роки за ІІІ квартал 2022 року.

– Поговоримо про відбудову області. Як Ви як голова Київської обласної ради оцінюєте процес відбудови регіону? На якому етапі відновлення зараз? Які є складнощі та виклики для місцевої влади?

– За час повномасштабного вторгнення рф на територію України наша Київщина – одна з тих областей, яка постраждала найбільше й зазнала значних руйнувань. Загальну кількість зруйнованого житла я вже озвучував. Від цього і багато викликів для місцевої влади, адже руйнування – колосальні.

Та багато роботи вже зроблено. Станом на зараз повністю та частково відновлено понад  15 тисяч об’єктів житлового фонду, соціальної та критичної інфраструктури, що становить 65 % від запланованого на рік: це і багатоквартирні та приватні будинки, і дитячі садки та школи, і медичні заклади, і адмінбудівлі та ЦНАПи.

Об’єкти відновлювалися за кошти місцевих та обласного бюджетів. Зокрема, відновлення відбувалось за програмою «UNITED24», «єВідновлення»; «Нова оселя», а також за участю міжнародної допомоги, фондів і т.д.

У рамках програми «єВідновлення» вже погоджено виплату допомоги на загальну суму понад 776 млн грн на отримання безготівкового сертифіката для купівлі нового житла.

– Як в умовах війни функціонує депутатський корпус та КОР взагалі? Чи впливає агресія Кремля на вашу роботу?

– Війна навчила нас швидко ухвалювати рішення. Працюємо злагоджено і по суті, ухвалені рішення на сесіях – цьому підтвердження. Останні пів року на всіх засіданнях голосуємо за важливі для області рішення, напередодні проводимо комісії.  Одним словом, роботи вистачає.

Також створюємо тимчасові комісії. Так, у червні розпочала свою роботу ТКК КОР з питань дотримання вимог законодавства щодо належного утримання, безперешкодного доступу та використання населенням об’єктів цивільного захисту. Депутати, які входять до комісії, перевіряли готовність захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням. І вже за наслідками перевірок надавались рекомендації для подальших усунень виявлених невідповідностей. До речі, за весь період діяльності комісії  перевірено захисні споруди у 10 громадах. Це Ірпінська, Фастівська, Глевахівська, Вишгородська, Новопетрівська, Броварська, Бориспільська, Боярська, Васильківська, Білоцерківська громади. Загалом це більш як 80 укриттів. Завдяки роботі комісії вдалось усунути виявлені недоліки у низці укриттів й привести їх до належного стану. Знайшли додаткові джерела фінансування, а це десятки мільйонів гривень, для того, щоб розпочати розробку проєктно-кошторисної документації на будівництво протирадіаційних укриттів у медичних, освітніх закладах Київської області. З наступного року розпочнеться процес будівництва саме цих укриттів. Це кошти з державного та обласного бюджетів, а також кошти міжнародних партнерів.

Ще раз повторюсь: робота обласної ради йде повним ходом. Я б навіть сказав, що в умовах війни, ми ще краще й ефективніше стали працювати, бо немає часу на «політиканство», політичних прапорців більше немає, усі ми об’єднані одним синьо-жовтим прапором й бажанням – перемогти ворога й зробити життя мешканців Київщини кращим, ніж до війни.

– Нещодавно на сайт Київської облради здійснили хакерську атаку. І взагалі останнім часом кібербезпека в нашій країні стала одним з пріоритетних питань. Як швидко вдалося відновити роботу сайту, та які превентивні заходи вжили, щоб запобігти повторенню ситуації?

– Так, це досить складне питання. Під час війни ворог намагається дестабілізувати все і всіх на будь-якому рівні. Це стосується будь-якої сфери. Київська обласна рада не стала винятком. 2 листопада апарат облради був повністю паралізований. Мова йде не тільки про офіційну сторінку ради, але й про сервер. А це всі документи, рішення, які роками напрацьовувались, тобто весь електронний архів, одним словом, було втрачено всі дані. Ми відразу ж звернулися із заявами до Кіберполіції та СБУ щодо встановлення причетних до атаки для притягнення їх до відповідальності.

Наразі більшість інформації вже відновлено. Щодо сайту, він тимчасово функціонуватиме лише для інформування населення  щодо рішень Київської обласної ради. На поновлення його повноцінної роботи потрібні чималі кошти. Тому ухвалили рішення – тимчасово вся інформація буде розміщуватись у соціальних мережах. Зокрема, на офіційній Facebook-сторінці Київоблради.

– Що, за Вашою оцінкою, змінилося у роботі КОР після Вашого призначення очільником облради?

– Мені важко оцінювати самого себе. У першу чергу, це більше питання до депутатів, тому що обласна рада – це депутатський корпус, і від нього залежить, як працює облрада. Очевидно, Ви й самі спостерігаєте, як проходять голосування на сесіях – злагоджено і конструктивно. Мої двері завжди відкриті для кожного. Навіть тоді, коли є якісь, скажімо так, суперечливі моменти, не відкладаємо їх на потім, а навпаки проговорюємо і розбираємо. Сьогодні депутати мені допомагають,  а я – їм, усі разом працюємо, щоб до обласної ради була довіра, яку нам надали люди.

– На Вашу думку, що зараз потрібно змінити у роботі Київської облради? Можливо є першочергові питання?

– Скажу коротко – роботи непочатий край. Ще більше працювати, щоб був достойний і якісний результат.

– Нещодавно одна з нардепів на своїй сторінці в соцмережах повідомила, що, начебто, Ви плануєте закриття дитячої онкогематології. Як можете це прокоментувати?

– Ніхто і в ніякий спосіб не планував і не планує закриття дитячої онкогематології. Усе це вважаю цинічними спекуляціями та повною нісенітницею депутатки Верховної Ради.

Офіційно інформую, що в структурі КНП КОР «Київський обласний онкологічний диспансер» функціонує Дитяче онкогематологічне відділення на 25 ліжок, в якому надається спеціалізована медична допомога дітям з гематологічною, онкогематологічною та онкологічною патологією. У відділенні працюють дитячі лікарі-гематологи та дитячий лікар-онколог. У 2022 році поступило на лікування та виписано 209 дітей, за 11 місяців 2023 року – 405 дітей. Диспансер працює за програмою медичних гарантій. У 2023 році медична допомога дітям надавалася за трьома пакетами:

– 9 – «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах»;

– 17 – «Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах»;

– 38 – «Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах».

У грудні 2023 року диспансером подано пропозиції на укладення договору з НСЗУ за програмою медичних гарантій на 2024 рік на 16 пакетів. Наразі диспансер очікує підписання договору з НСЗУ за цими пакетами, серед них і пакети № 9, 17, 38, за якими вже надається медична допомога дітям.

Вважаю, народна депутатка, маючи на те всі повноваження, могла і мала б спочатку вивчити це питання, а потім вже писати. Тим паче згадуючи мене в цьому дописі, могла хоча б зателефонувати, оскільки мій телефон у неї також є. Але напевно цілі й завдання в Ольги Василевської-Смаглюк були інші! Шкода, що в такий складний час деякі народні обранці дозволяють собі маніпулювати та поширювати в суспільстві неправдиву інформацію.

– Які цілі та плани на 2024 рік ставите Ви перед усім корпусом Київоблради та перед собою як в.о. голови КОР?

– Цілі такі – забезпечення обороноздатності області, підтримка Сил оборони, всебічна допомога захисникам та захисницям, тим, хто на передовій, пораненим, членам родин наших воїнів, допомога та підтримка ВВП, відновлення пошкодженого та зруйнованого житла. Тут хочу додати, що з 28 тис. пошкодженого та зруйнованого житла відбудовано вже майже 16 тис.

Далі – допомога соціально незахищеним верствам населення, покращення інвестиційного клімату, створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього бізнесу, забезпечення наповнюваності бюджетів усіх рівнів, підвищення фінансової спроможності місцевих бюджетів. Отже, планів дуже багато. І головна їхня ціль – підтримка наших воїнів та зростання соціально-економічних показників області.

Фото: пресслужба Ярослава Добрянського

Читайте також: «Найголовніше завдання для нашої області – це безпека»: Микола Бойко в ексклюзивному інтерв’ю про відбудову Київщини, «єВідновлення» та опалювальний сезон

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.