Ексклюзив
Заборона кальянів у ресторанах України: Держспоживслужба планує покращити здоров’я українців

27 Січ, 18:00

276

Заборона кальянів у ресторанах України: головна мета – покращення здоров’я українців

В Україні діє заборона кальянів у закладах громадського харчування, незалежно від їхнього складу. Таке рішення ухвалив Верховний Суд України 20 грудня 2024 року. Судді вважають, що процес приготування кальянів сприяє стимулюванню продажу тютюнових виробів. Адже куріння кальяну небезпечне для здоров’я як самих курців, так і людей поруч, оскільки кальянний дим містить високу концентрацію токсичних речовин та канцерогенів.

Окрім того, згідно з постановою Верховного Суду, від 26 грудня 2024 року в Україні також встановлена заборона на розміщення будь-якої інформації про послуги з приготування кальянів, включаючи їхнє відображення в меню, в оформленні інтер’єрів, на плакатах та рекламних матеріалах.

Журналісти «Київщина 24/7» поспілкувались із заступником голови Держпродспоживслужби Андрієм Крейтором. До цього відомства громадяни зверталися неодноразово щодо порушень антитютюнового законодавства та зокрема куріння кальянів у ресторанах. Розпитали про мету заборони кальянів в ресторанах та яку роль відіграла Держспоживслужба у введенні цієї заборони.

Заборона куріння кальянів у закладах громадського харчування почала діяти ще з 2012 року. З 11 липня 2022 року було доповнено перелік місць, де законодавством заборонено куріння кальянів.

Зазначимо, що з 2012 року ширше поширення отримало паління електронних цигарок та використання кальянів в закладах громадського харчування, ніж це було до того часу.

Тому Держспоживслужба порушувала питання про повну заборону паління будь-яких тютюнових виробів. Зокрема обмеженням не лише куріння тютюну, а й використання нетютюнових сумішей, електронних кальянів та подібних виробів.

Заступник голови Держпродспоживслужби Андрій Крейтор розповів, як вони намагаються запобігти негативним наслідкам, пов’язаним із вживанням тютюну та впливом тютюнового диму на здоров’я населення. І пояснив, що головна мета заборони кальянів в ресторанах України покращення здоров’я та зменшення ризиків тяжких захворювань для людей. Адже через куріння кальянів чи вживання тютюну іншим способом, погіршується здоров’я і посилюється розвиток інвалідності, а також смертності.

 «Ціль такої заборони полягає у захисті нинішнього та прийдешніх поколінь від руйнівних наслідків для здоров’я. Крім того, важливою ціллю було і зниження рівня вживання тютюнових виробів серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров’я населення від шкоди», — зазначив заступник голови Держпродспоживслужби.

Зокрема, після введення заборони, на його думку, також очікується, що це зменшить кількість людей, які курять у закладах, і підвищить якість повітря для всіх відвідувачів, а не тільки для курців.

Реагували на скарги громадян: роль Держспоживслужби у забороні кальянів

Посадовець поділився з журналістами, що Держспоживслужба отримує багато звернень та скарг від громадян з приводу порушень законів про обмеження куріння. У таких випадках співробітники служби проводять відповідні перевірки на місцях.

«Служба продовжить приділяти особливу увагу питанню порушень антитютюнового законодавства, зокрема стосовно заборони куріння кальянів у закладах ресторанного господарства», — сказав Андрій Крейтор.

Заступник голови Держпродспоживслужби поінформував, що за даними громадського моніторингу закладів ресторанного господарства, проведеного наприкінці 2022 року, можна помітити, як 80% кафе, барів і ресторанів України дотримуються заборони куріння в приміщеннях.

Однак, 20% закладів допускають куріння та обходять цю заборону. А близько 90% порушень припадає саме на вживання кальянів. За порушення цієї вимоги передбачено штрафи: 3 тисячі гривень за перше порушення та 15 тисяч гривень за повторне.

За його словами, ніякої альтернативи для ресторанів, які пропонували кальяни, після набуття чинності заборони, немає. Заборонено не тільки куріння кальяну, але і його розміщення у приміщеннях закладів.

Держслужбовець розповів, яка реакція була у споживачів, коли вони дізнались про заборону кальянів у ресторанах.

«Згідно з дослідженням близько половини населення України віком від 15 років обізнані про шкоду вживання кальяну. А трошки більше ніж 40% дорослих українців погоджуються з тим, що пасивне куріння кальяну може викликати серйозні захворювання. Таким чином можна вважати, що населення України позитивно ставиться до такої заборони», — звернув увагу Андрій Крейтор.

Водночас заступник голови Держспоживслужби наголосив, що заборона куріння кальянів може стати важливим кроком у боротьбі з тютюнопалінням в Україні, оскільки, як стверджує Всесвітня організація охорони здоров’я, «1 година куріння кальяну дорівнює ста викуреним сигаретам».

«Уже доведено, і незалежна медична спільнота одностайно про це заявляє: куріння кальяну небезпечне для здоров’я як самих курців, так і людей, які перебувають поруч. Куріння кальяну також викликає залежність, адже в кальянній суміші присутній той же нікотин, як і в сигаретах. Навіть якщо курити безтютюновий кальян, уникнути шкоди для здоров’я не вийде. Людині небезпечно вдихати будь-які продукти згоряння, навіть ароматизовані», — розповів високопосадовець.

Додаткові обмеження та заборони на електронні сигарети та вейпи

Андрій Крейтор поділився, чи плануються в майбутньому додаткові обмеження на інші види куріння, наприклад, електронні сигарети або вейпи.

«На електронні сигарети/вейпи, тютюнові вироби, трав’яні вироби для куріння, використання пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння діють такі ж самі обмеження, що й на кальяни. Зокрема забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння», — розповів експерт.

В Україні запроваджено заборону на куріння кальянів у ресторанах, що є важливим кроком у боротьбі з поширенням тютюнопаління та його шкідливим впливом на здоров’я громадян.

Тож, очікується, що з часом все більше ресторанів і кафе почнуть суворо дотримуватися цієї заборони, що позитивно позначиться на здоров’ї українців. Дотримання таких правил не тільки сприятиме зменшенню тютюнової залежності, а й покращить загальний рівень добробуту суспільства, особливо з огляду на постійне зростання обізнаності населення про шкідливий вплив куріння на організм.

Читайте також: Пам’ятки Київщини: Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир

Фото: ілюстративне, з відкритих джерел

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.