
9 Вер, 09:00
140
«Захід нам допоможе»: чи вистачить коштів на витрати в українському бюджеті?
Уряд України намагається зміцнювати внутрішню фінансову спроможність у нашій країні під час війни. При цьому міжнародна допомога продовжує бути важливим елементом у підтримці фінансової системи та забезпеченні нагальних потреб країни. Проте ситуація з фінансуванням війська залишається складною. А у 2025 році ситуація з витратами на усі статті видатків бюджету поки що взагалі виглядає досить туманною.
Як нам допомагають інші країни для збереження стабільної макрофінансової системи в умовах війни та куди йдуть ці гроші?
Від 24 лютого 2022 року пряма бюджетна підтримка від країн-донорів та міжнародних фінансових організацій сягнула близько 98,7 млрд доларів США. На що спрямовується міжнародне фінансування?
Усі надходження від партнерів Уряд направляє на соціальні, гуманітарні та інші пріоритетні невійськові видатки держбюджету. При цьому зовнішня фінансова допомога не може бути використана на забезпечення видатків безпеки та оборони. Наприклад, залучені кошти в рамках проєктів Світового банку мають виключно цільове призначення, узгоджене партнерами та Урядом України.
Загалом, від лютого 2022 року через механізми Світового банку Україна отримала майже 40 млрд доларів США. Найбільші донори – США, Японія, Велика Британія.
З початку повномасштабної війни Світовий банк започаткував 7 проєктів для підтримки ключових галузей економіки України:
- Проєкт “Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні” (PEACE in Ukraine). Відшкодування видатків на виплату пенсій, частини соціальних допомог, заробітної плати медикам, вчителям, державним службовцям (крім галузі безпеки і оборони) та співробітникам ДСНС. Через проєкт залучено до 30 млрд доларів США.
- Проєкт “Інвестиції у соціальний захист задля підвищення охоплення, стійкості та ефективності” (INSPIRE). Соціальна допомога незахищеним верствам населення і збільшення ефективності програм соціальної підтримки (зокрема, ВПО). У межах проєкту надійшло близько 1,2 млрд доларів США.
- “Екстрений проєкт надання інклюзивної підтримки для відновлення сільського господарства України” (ARISE). Відновлення та підтримка агросектору (зокрема, розширення доступу сільгоспвиробників до програми кредитування 5-7-9). Залучено 500 млн доларів США.
- “Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя” (HEAL Ukraine). Покращення доступу до медичних послуг, задоволення нагальних потреб у послугах охорони здоров’я, забезпечення фінансового захисту в екстрених умовах. В рамках проєкту вже надійшло понад 124,5 млн доларів США.
- “Ремонт житла для відновлення прав і можливостей людей” (HOPE). Дрібні та середні ремонти частково пошкоджених приватних та багатоквартирних житлових будинків. Вже залучено близько 150 млн доларів США.
- Дві позики на політику розвитку (DPL/DPO). Підтримка зусиль України у впровадженні порядку денного структурних реформ та надання критично важливого фінансування. Загальна вибірка — 3 млрд доларів США.
На презентації моніторингу виконання Україною умов програми МВФ та допомоги ЄС в рамках Ukraine Facility повідомили, що у липні 2024 року, після успішного перегляду програми МВФ, Україна отримала п’ятий транш у розмірі $2,2 млрд.
“Вперше за всю історію співпраці з МВФ Україна змогла успішно пройти четвертий перегляд програми. Це характеризує нас як надійного партнера, готового, попри важкий економічний стан та повномасштабну війну, брати на себе зобов’язання та виконувати їх”, — зазначив аналітик “Інституту аналітики та адвокації” В`ячеслав Курило.
Наступний п’ятий перегляд проходитиме орієнтовно у вересні-жовтні 2024 року, і він також має всі шанси стати успішним. Україна вже виконала єдиний структурний маяк, який виноситься на перегляд: закон про перезавантаження БЕБ набув чинності. Водночас оцінювати будуть також кількісні показники. Хоча при перегляді МВФ буде змінювати макроекономічний прогноз, а також оцінювати проєкт Держбюджету на 2025 рік – а це вже складні завдання.
“Якщо п’ятий та шостий перегляди програми також будуть успішними, то ми зможемо отримати ще понад $2 млрд сумарно до кінця року”, — підкреслив В`ячеслав Курило.
Є ризик повністю не покрити фіскальний розрив
Нині на пріоритетні видатки державного бюджету без привʼязки до конкретних напрямів спрямовуються кошти від ЄС (38 млрд євро), кошти від МВФ (10,2 млрд доларів США), а також бюджетна підтримка від Уряду Канади (понад 5 млрд доларів США).
До них відносяться соціальні та гуманітарні витрати, що не покриваються бюджетною підтримкою із цільовим призначенням. А також підтримка енергосектору, обслуговування державного боргу, економічне відновлення та інше.
“До кінця року Україна може повністю закрити цивільні видатки бюджету завдяки міжнародній допомозі. Проте ситуація з фінансуванням війська залишається складною. Є ризик повністю не покрити фіскальний розрив, який виник через додаткові потреби війська на суму 500 млрд грн ”, — вважають у консорціумі RRR4U.
З ними згоден Максим Самойлюк, експерт Центру економічної стратегії. Він розповів:
“Додаткова потреба виникла через те, що активна фаза повномасштабної війни триває довше, ніж очікували, коли складали бюджет. А також через те, що на наприкінці минулого та на початку цього року Україна не отримувала безпекової допомоги від США, й українському уряду довелося компенсувати цю допомогу самостійно, перетягуючи кошти на оборонні видатки з кінця року на початок. Тож тепер Україна має знайти джерела додаткового фінансування війська. Адже восени почнуться проблеми з бюджетним ресурсом для виплати зарплат військовим”.
Саме тому уряд наполягає на збільшенні військового збору з 1% до 5% та запровадженні низки нових податків.
Витрати на столицю та область
Президент України В. Зеленський та Президент Франції Е. Макрон під час зустрічі в Парижі підписали угоди про допомогу у відновленні української критичної інфраструктури, у тому числі столиці та області. Делегації Києва та Парижа обговорили питання відбудови України та домовилися про створення нових механізмів для підтримки цього процесу.
Зокрема, було підписано угоду про фонд у 200 млн євро, що призначені для підприємств, які будуть інвестувати в критичну інфраструктуру України для відбудови. З цього фонду 60 млн євро буде спрямовано до енергетичного сектора.
Своєю чергою, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та голова уряду Бельгії Александер Де Кроо підписали угоду про технічне та фінансове співробітництво. Згідно з цим документом Бельгія профінансує проєкти відбудови в Україні на 150 млн євро. Зокрема, кошти будуть спрямовані на відновлення енергетичної та соціальної інфраструктури у Київській і Чернігівській областях.
Що нас чекає у 2025?
У Центрі економічної стратегії вважають, що потреба у зовнішньому фінансуванні на 2025 рік збільшиться на $12-15 млрд і складе близько $35 млрд. Тому наступного 2025 року ситуація з фінансуванням усіх статей видатків поки що виглядає досить непрогнозованою. З $32 млрд цивільних видатків наразі підтверджені транші від МВФ та ЄС на суму близько $15,2 млрд. Чи буде надходити як військова, так і фінансова допомога від США — взагалі невідомо. Рішенням може стати надання Україні доходів від російських активів.
Заступниця міністра фінансів Ольга Зикова про потенційні джерела фінансування:
«Насамперед, це надходження від донорів. На 2025 рік вже є зобов’язання від ЄС на суму близько €12,5 млрд та програма МВФ, що складає приблизно $1,8 млрд. Решта фінансування є предметом переговорів, у яких також розглядається питання використання $50 млрд доходів від російських активів».
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Фріпік
Читайте також: Фінансові «ін’єкції»: чи варто нині вкладати гроші в депозити?
Поділитися новиною: