
3 Чер, 17:58
627
Закон про зброю: корупційні ризики та можливі наслідки
Парламент України вже неодноразово намагався ухвалити закон, який би краще регулював обіг зброї та правила володіння нею. Однією з таких спроб було прийняття 23 лютого 2022 року за основу законопроєкту №5708 «Про право на цивільну вогнепальну зброю». Із початком повномасштабного вторгнення росії на територію України питання особистого захисту громадян та використання зброї піднялося ще активніше. Але прийнятий законопроєкт уже не відповідав вимогам воєнного часу, а Верховна Рада мала на порядку денному достатньо критично важливих рішень, аби відкласти повноцінне вдосконалення документу.
Однак нещодавно у МВС і Верховній Раді знову підняли цю тему. Журналістка «Київщина 24/7» розбиралась, якими є корупційні ризики та можливі наслідки подібного закону про зброю, в наступному матеріалі.
У застосунку від Міністерства цифрової трансформації «Дія» пройшло неофіційне опитування щодо володіння українцями зброєю. 58,75% опитаних проголосували за варіант «Для особистого захисту», 21,82% — «проти», а 19,43% вважають, що зброя має використовуватися «Для спеціальних потреб».
Що говорять у соцмережах
Результати опитування викликали в соцмережах палкі дискусії з різними агрументами. Так, прихильники рішення вважають, що короткоствольна зброя обов’язково необхідна, аби громадяни могли ефективно себе захищати в разі нападу. Натомість противники законопроєкту заперечують це, говорячи, що вільне володіння зброєю підвищить кількість злочинів у суспільстві, адже в такому разі доступ до неї отримають злочинці й особи з психічними порушеннями.
Насправді про вільне володіння зброєю мова не йде. Зброя буде реєструватися, причому після надання громадянином усіх потрібних документів і довідок. До того ж із 1998 року в Україні зі встановленого віку дозволено легально володіти зброєю, а саме — мисливською нарізною та гладкоствольними гвинтівками. А судді, правооронці, журналісти та ще деякі категорії осіб згідно із законодавством узагалі можуть зареєструвати короткоствольну травматичну зброю.
Головне джерело регулювання обігу зброї нині — це Наказ Міністерства внутрішніх справ №622 (інструкція про порядок виготовлення, придбання, зберігання, облік, перевезення та використання зброї, набоїв тощо). Чимало юристів та еспертів відзначають, що положення цього наказу занадто нечіткі та ліберальні, і саме тому потрібен власне окремий деталізований закон.
Думка експертів
Щодо ухваленого законопроєкту розділилися думки не лише суспільства, а й еспертів. Більшість сходиться на думці, що подібний закон потрібен, але спішити з ним не варто. Частина думок говорить про те, що введення права на володіння цивільною зброєю зменшить рівень злочинності (за окремими висловленнями, він знову відкотиться за 4-5 років). Інші ж стверджують, що кількість злочинів не зміниться або навіть зросте, адже поступово порушники будуть адаптуватися під нові умови та озброюватися.
Богдан Петренко, політолог і колишній заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму, в інтерв’ю виданню «Рубрика» розповів, що узаконення короткостволу кардинально не змінить безпекову ситуацію:
«Так, індивідуально вогнепальний короткоствол може бути засобом захисту. Але його легалізація не зменшить кількість злочинців: злочинці нікуди не дінуться, а в більшості переорієнтуються на соціально вразливі категорії населення, у кого потенційно навряд чи буде зброя — пенсіонери, студенти, люди з низьким достатком (які не можуть дозволити собі зброю тощо). Я хочу зауважити, що зброя – не панацея. Вона не зменшить і не збільшить кількість злочинів, адже рівень злочинності в першу чергу залежить не від озброєності громадян, а від соціально-економічних факторів», — пояснив він.
Згідно з експертизою Інституту законодавчих ідей (ІЗІ) законопроєкт має низку «корупційних дірок» — тобто можливостей для нечесних громадян, посадовців і правоохоронців зловживати законом або трактувати його на власний розсуд. Зокрема виокремлені такі пункти:
«Володіти короткоствольною зброєю, як і зараз, пропонують тільки окремим категоріям – звичайним людям дозвіл на пістолет навіть з гумовими кулями не отримати. Хіба користуватися вже добре напрацьованими корупційними схемами.
Реєстр осіб, хто володіє зброєю, відкривати також не пропонують.
Також створюється обов’язкове отримання погодження Нацполіції на кожен трудовий договір для працівників тирів. Правоохоронці зможуть перевіряти власників зброї хоч щотижня.
Завдяки розмитим підставам між адміністративною та кримінальною відповідальністю – можливість вибирати покарання для порушника на власний розсуд – від штрафу у 1700 гривень до позбавлення волі на 3 роки».
Що конкретно пропонує законопроєкт №5708
Насамперед — визначити, як і за яких умов громадяни можуть отримати права на вогнепальну зброю й користуватися нею, класифікувати її, розробити порядок, за яким видаватимуть обов’язкове медичне заключення, створити спеціальний реєстр та передбачити використання зброї для самозахисту.
Серед іншого — визначити межі відповідальності власників зброї, поняття зон, вільних від зброї, засади володіння зброєю для іноземців та осіб без громадянства, відрегулювати тимчасове ввезення зразків і боєприпасів в України тощо.
Лише вчора, 2 червня, міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський висловив свою думку на актуальну тему зброї.
«Насправді наші громадяни отримали тест на володіння зброєю починаючи з 24 лютого. Були роздані десятки тисяч одиниць зброї в великих містах. Сьогодні більшість власників зброї знаходяться на фронті… Ми переконані, що парламентарі внесуть відповідні зміни до 2-го читання. Концепція володіння має бути іншою, обіг зброї має бути врегульованим на рівні закону. Моя особиста позиція — для захисту власної домівки в українця має бути зброя», — сказав міністр.
Зрештою тема обігу зброї є й буде широко обговорюваною в українському суспільстві. Однак, чи матимуть нові зміни вплив на культуру самозахисту українців, злочинну ситуацію в державі та інші сфери нашого життя, покаже лише час і досвід. У разі ухвалення закон може стати справжнім маркером дорослості та відповідальності громадян.
Поділитися новиною: