Вражаюча закупівля

15 Гру, 09:20

360

Завищені на 80% ціни та підрядник із кримінальним минулим: «дуже важлива» під час війни реконструкція казарми у селі Віта-Поштова обійшлася державі у 95 млн грн

Вже майже пів року щосуботи, а то й частіше, під стінами будівлі КМДА збираються мітинги з одним-єдиним лозунгом: «Гроші на ЗСУ». Люди не вимагають чогось нереального, а просто просять під час війни спрямовувати бюджетні кошти на потреби армії. Здавалося б, так банально, але чомусь так нереально в сучасній Україні.

Кожного тижня ми, так само як і певно більшість українців, заходимо в електронну систему публічних закупівель Prozorro з надією побачити там тендери на постачання бронежилетів, дронів, воєнної техніки тощо. А насправді ж бачимо черговий капітальний ремонт дороги за мільярд чи закупівлю VIP-туристичних послуг для стомлених працівників «Укренерго» на 32 мільйони гривень… Тим часом наші військові самі купляють собі увесь одяг, аби не змерзнути взимку, і зброю, аби не йти на танки з голими руками…

І от 20 жовтня 2023 року на Prozorro з’являється тендер на реконструкцію чоловічої казарми №1 на території Національної академії внутрішніх справ у селі Віта-Поштова Фастівського району Київщини за 95 428 474,40 грн. Здавалося б, за ці гроші можна було б відремонтувати 9 таких казарм або побудувати 4 нових з нуля, проте НАВС вирішила, що під час війни більше нікуди дівати бюджетні кошти і їх можна витрачати по максимуму.

Отож, у зруйнованій двоповерховій будівлі мають провести демонтажні роботи, підготувати ґрунт, облаштувати підвал, оздобити фасад і цоколь, утеплити підлогу та довести до ладу стіни, встановити меблі, провести опалення, системи вентиляції та каналізацію. Також у новій казармі встановлять системи блискавкозахисту, відеонагляду, вогне- та протипожежного захисту, водопостачання та водовідведення. Навколо будівлі облаштують зелену зону, майданчики, зроблять тимчасову дорогу та поставлять інвентарні приміщення.

Усі роботи мають завершити до 31 грудня 2024 року включно. Оплату за реконструкцію казарми підряднику переведуть протягом 60 календарних днів після виконання робіт.

Насправді одразу можна зробити висновок, що знести теперішню будівлю і збудувати нову було б набагато легше і дешевше, ніж намагатися її відреставрувати. Чому ухвалили саме таке рішення і навіщо НАВС нова й така дорогоцінна казарма? Це  — головні питання, відповіді на які не знає напевно і сама Академія внутрішніх справ.

Тендерна документація

Вже стандартно для нашої рубрики, тендерна документація містить низку «дірок» і прогалин, що створюють відверто дискримінаційні умови закупівлі.

Зокрема, у Технічному завданні (додаток 5.1 до Тендерної документації) недостатньо інформації для визначення вартості робіт. Замовник не надав ніяких уточнень про матеріали чи устаткування, які повинні були бути вирахувані чітко за проєктом. Це стосується залізобетонних конструкцій (не вказана бажана марка бетону та які армування необхідні для підсилення фундаменту), меблів (не вказано, які саме меблі потрібні), системи відеонагляду та контролю загазованості (не вказаний перелік та технічні характеристики устаткування) і ще багатьох пунктів. Усі ці неточності можуть призвести до неякісного розрахунку вартості робіт учасниками тендерної пропозиції. Проте Національній академії внутрішніх справ на це абсолютно байдуже. Вони впевнено стверджують, що «наданої ними інформації достатньо для формування розрахунку ціни тендерної пропозиції».

Також у тендерній документації вказано, що підрядник має надати «Акт обстеження об’єкта (складений у довільній формі), підписаний уповноваженими особами учасника та замовника». Ця умова є дискримінаційною, адже уповноважені особи замовника можуть не підписати зазначений акт, що надалі може стати підставою для відхилення тендерних пропозицій. Таким чином, складається враження, ніби договір планують укласти з уже знайомою фірмою, з якою не раз співпрацювали, обмежуючи при цьому потенційне коло учасників закупівлі.

Цінова пропозиція

Варто зазначити, що робіт планується виконати багато, тож локальний кошторис складається із 731 пункту, тож порівняти вартість УСІХ будівельних матеріалів достатньо складно. Проте нам вдалося виокремити окремі позиції, ціни на які завищені у 2, 3, а то і більше рази.

Наприклад, утеплювач «Rockwool Frontrock Super» закупили за ціною 1198,16 грн за квадратний метр. Усього для оздоблення фасаду потрібно приблизно 1489 квадратних метрів утеплювача, тож загалом за нього віддали 1 783 376 грн.

Насправді ж, цей утеплювач коштує 440,55 грн за квадратний метр. Таким чином, націнка складає 63,3%. За увесь утеплювач для оздоблення фасаду могли б заплатити 655 978 грн, що на 1 127 398 грн менше заявленої вартості. Вже на ці гроші можна було б закупити 56 бронежилетів 6 класу для ЗСУ у повній комплектації, а натомість вони поділяться між кишенями підрядника і замовника.

Армовану сітку для укладення підлоги закупили за ціною 197,84 грн за квадратний метр. Загалом цієї сітки потрібно 1 670 квадратних метрів. Таким чином, загальна вартість матеріалу склала 328 990 грн.

Насправді ж, гуртова ціна цієї сітки на просторах інтернету коштує всього лише 30 грн. Маємо націнку у 85%. Загальна вартість усієї армованої сітки мала б скласти 50 100 грн, що на 278 890 грн менше заявленої вартості.

Теплоізоляційні плити Rockwool Roofrock 30E 200 мм для прокладання покрівлі обійшлися замовнику у 1431,94 грн за метр квадратний. Таких плит усього потрібно 1086 квадратних метрів, тож за них усіх заплатили 1 556 401 грн.

Ціна таких теплоізоляційних плит насправді складає 299 грн, що дає нам націнку у 80%. Таким чином, за всі ці матеріали могли б заплатити 324 714 грн, що на 1 231 687 грн менше заявленої вартості.

Загалом, така тенденція простежується у цінах на всі будівельні матеріали: вартість більшості з них значно завищена. На жаль, порахувати, скільки насправді коштує реконструкція казарми дуже важко, проте впевнено можна сказати, що це можна було б зробити у 6, а то і більше разів дешевше.

Договір із підрядником

Участь у тендері брали дві компанії: Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетично-дорожнє будівництво» (запропонувало ціну 95 мільйонів гривень) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Будмонтажсервіс І» (запропонувало ціну 94 947 000 гривень).

17 листопада 2023 року Національна академія внутрішніх справ уклала договір із ТОВ «Будмонтажсервіс І». За 2023 рік на реставрацію казарми мали витратити 20 830 355 грн, а за 2024 рік — 74 116 645 грн. 6 грудня 2023 року у пункт 17 (в частині банківські реквізити Замовника) були внесені зміни. Вже 14 грудня до договору знову були внесені зміни, але вже у частині розподілу бюджету: ціну на 2024 рік зменшили на 5,7 мільйона гривень, а ціну на 2023 рік, відповідно, на цю ж суму підняли. Загальна вартість робіт при цьому не змінилась.

Компанія-переможець тендеру

Отож, тендер на 95 мільйонів гривень виграло ТОВ «Будмонтажсервіс І». Компанія була заснована 9 лютого 2009 року у Києві сім’єю Гандзюків: Олександром Сергійовичем, Аллою Петрівною та їх сином Андрієм Олександровичем. Олександр Гандзюк — ексдепутат Чернівецької обласної ради 6-го скликання від забороненої «Партії регіонів». Зараз він керує кількома аграрними та будівельними компаніями, власне, як і його дружина Алла.

Єдиним власником ТОВ «Будмонтажсервіс І» наразі є Андрій Гандзюк. За час свого існування компанія перемогла у 64 тендерах на суму 1,36 млрд грн. Найбільше замовлень, як не дивно, фірма отримала від сумнозвісного «Київзеленбуду» (16 закупівель на загальну суму 358,2 млн грн), за зв’язки з яким не раз фігурувала у кримінальних провадженнях.

Зокрема, з 2017 по 2019 рік тягнулась кримінальна справа за ч. 2 ст. 191 КК України, що стосується розчистки та благоустрою озера у парку Відрадний у Солом’янському районі Києва. Тоді суду вдалося довести, що об’єми виконаних підрядником ТОВ «Будмонтажсервіс І» робіт не відповідають сумі, зазначеної в договорі. Завищення вартості виконаних робіт склало 3 944 038 гривень або 40,04% від загального обсягу.

З 2018 по 2019 рік прокуратура розслідувала розтрату 20 мільйонів гривень під час ремонту парку вздовж проспекту Ватутіна у Деснянському районі Києва. Тоді «Київзеленбуд» перерахував ТОВ «Будмонтажсервіс І» кошти за нібито проведені роботи, яких насправді не було.

З 2018 по 2021 рік тягнулась справа щодо завищення вартості робіт з капітального ремонту благоустрою Куренівського парку в Подільському районі Києва. ТОВ «Будмонтажсервіс І» і «Київзеленбуд» судили за підробку документів, фальшивих конкурентів-підрядників і завищені ціни. Тоді ексгендиректора «Київзеленбуду» навіть відсторонили від посади.

І, на жаль, це не єдині кримінальні провадження, в яких фігурує ТОВ «Будмонтажсервіс І». До 2021 року їх було не мало, а після — дані у реєстрах відсутні.

Звернення до Держаудитслужби

На цей тендер звернули увагу і люди. Вони обурені такими цінами на реконструкцію казарми, що ніяк не допоможе нам перемогти у війні із росією, припинити постійні ракетні обстріли і вберегти життя українських військових.

«Реконструкція за 95 млн грн??? Не занадто? Можна 4 нових побудувати. Кошти мають йти на потреби захисників на фронті зараз. А саме на дрони, зброю, автомобілі, медикаменти. Не ремонти», — пише у зверненні до Держаудитслужби Катерина Бритавська.

Відповідь Держаудитслужби поки очікується, проте, як показав досвід минулих тендерів, що ми розглядали раніше, на активні дії сподіватися не варто. Вони лише помахають пальчиком і скажуть: «Візьміть до уваги, не робіть так більше», а бюджетні кошти так і залишаться у кишенях підрядників та замовників.

Висновок

Цікаво буде подивитися на відреставровану казарму за 95 мільйонів гривень. А також дуже хочеться подивитись в очі тим людям, які продовжують красти бюджетні кошти та наживатися на війні, адже розуміють, що зараз в законах з’явилося ще більше «дірок», в які можна пролізти й лишитись безкарними.

Читайте також: «Золоті» дороги у Києві від турецького «Онуру»: як витратити мільярд гривень на те, що насправді коштує у тисячі разів дешевше, і вийти сухим із води?

Фото з відкритих джерел

Авторка: Софія Афоніна

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.