ремонт дороги

8 Гру, 10:30

251

«Золоті» дороги у Києві від турецького «Онуру»: як витратити мільярд гривень на те, що насправді коштує у тисячі разів дешевше, і вийти сухим із води?

Розкрадання бюджетних коштів на капітальному ремонті автомобільних доріг в Україні вже стало сумною тенденцією і, на жаль, певним «кліше». Чи не кожного тижня БЕБ чи СБУ повідомляють про чергових недобросовісних підрядників, що завищують ціни на будівельні матеріали, або і взагалі не виконують роботи у належному обсязі, і про «сліпих» управлінців, які не бачать порушень. Буквально кілька тижнів тому аналітики БЕБ у Київській області упередили розтрату понад 6 млн грн з місцевого бюджету під час проведення тендеру з капітального ремонту дороги.

Проте величезна кількість кримінальних справ абсолютно не стримує урядовців Києва та Київщини оголошувати нові сумнівні тендери на чергові ремонти доріг під час повномасштабної війни й у відверто складний для України осінньо-зимовий період.

У новому матеріалі рубрики «Вражаюча закупівля» ми проаналізували «важливий проєкт для столиці, що комплексно з’єднає три ділянки відремонтованої дороги та забезпечить безперебійний рух транзитного транспорту в об’їзд Києва» (за версією КМДА) — Капітальний ремонт ділянки дороги Т-10-27 Київське півкільце від Жулянського шляхопроводу до повороту у м. Вишневе.

У яку суму столиці обійшовся ремонт цієї частини дороги? 

Епопея із капітальним ремонтом ділянки дороги Т-10-27 Київське півкільце від Жулянського шляхопроводу до повороту у м. Вишневе почалася ще у березні 2021 року. Тоді в електронній системі публічних закупівель Prozorro з’явився тендер на розробку проєктно-кошторисної документації по об’єкту за 15 092 486 грн. ТОВ «Інститут проєктування інфраструктури транспорту» зголосилося виконати цю роботу за 11 621 214 грн і стало переможцем.

Вже у грудні 2021 року Комунальна корпорація «Київавтодор» оголошує тендер на виконання капітального ремонту цієї ділянки дороги за 626 419 455 грн. Тоді у закупівлі взяли участь три компанії: ПП «Київшляхбуд», ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл» та ТОВ «Будівельно-монтажна фірма «Еталон-буд». Переможцем мало б стати ПП «Київшляхбуд», проте через те, що підприємство на етапі прекваліфікації розкрив ціну тендерної пропозиції, а це суперечить вимогам законодавства, 15 лютого 2022 року торги відмінили.

Вже 21 лютого 2022 року Комунальна корпорація «Київавтодор» вирішила спробувати знову — оголосили ідентичну закупівлю на ту ж суму. Торги мали відбуватися протягом кількох місяців, проте через «скорочення видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг», що сталося у зв’язку із повномасштабним вторгненням росії на територію України, торги знову скасовували.

Наступні півтора року капітальний ремонт ділянки дороги Т-10-27 Київське півкільце від Жулянського шляхопроводу до повороту у м. Вишневе певно вважали не на часі, а вже у травні 2023 року, мабуть, прийшли до думки, що вже «на часі».

Перед виконанням ремонтних робіт КК «Київавтодор» вирішила відкоригувати проєктно-кошторисну документацію за 2 252 710 грн. Тендер знову виграло ТОВ «Інститут проєктування інфраструктури транспорту», запропонувавши ціну у 2 097 000 грн.

І от врешті-решт 21 червня 2023 року було оголошено черговий тендер на виконання капітального ремонту цієї частини дороги, але вже не за 626,4 млн грн, а за 1 019 568 000 грн. Ці торги пройшли успішно, і вже у кінці липня було визначено переможця — ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл», що зголосилося виконати роботи за 969 723 097 грн. 

У кінці вересня без використання електронної системи КК «Київавтодор» було проведено тендер на здійснення авторського нагляду по об’єкту. Переможцем знову ж таки стало ТОВ «Інститут проєктування інфраструктури транспорту», що запропонувало виконати роботу за 3 417 600 грн.

Отож, не пройшло і трьох років, як все ж розпочався капітальний ремонт ділянки дороги Т-10-27 Київське півкільце від Жулянського шляхопроводу до повороту у м. Вишневе. Загалом КК «Київавтодор» витратило на нього 986 858 911 грн, тобто майже мільярд!

Тендерна документація до виконання робіт по капітальному ремонту

Капітальний ремонт ділянки дороги Т-10-27 Київське півкільце від Жулянського шляхопроводу до повороту у м. Вишневе мають виконати до 31 липня 2025 року. Оплатити ремонт мають протягом 30 банківських днів після виконання робіт.

У межах капітального ремонту дорожники влаштують нову систему дощової каналізації та прокладуть уздовж усієї ділянки мережу зовнішнього освітлення з монтуванням опор із сучасними енергоощадними LED-світильниками. Також планується зробити та облаштувати підземний перехід з оздобленням і встановити таблички. Саму ж дорогу заасфальтують у три шари, що має забезпечити зносостійкість і продовжити термін експлуатації покриття.

А тепер найцікавіше — наші улюблені «дірки» в законі та те, як легко їх можна обійти, створивши дискримінаційні умови закупівлі.

Згідно з Додатком 2 до Тендерної документації, учасник в складі пропозиції повинен подати інформаційну довідку про наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю. У цьому документі учасник повинен підтвердити обсяг річного доходу за 2022 рік (вже під час повномасштабного вторгнення) у розмірі не менше ніж 99 % від суми очікуваної вартості предмета закупівлі. Нагадаємо, мова йде про закупівлю на мільярд гривень, які не так часто зустрічалися на просторах Prozorro. При цьому Закон не передбачає, що підтвердження обсягу річного доходу має бути саме за попередній рік (останній звітний період). Таким чином, Замовник встановлюючи вимогу надання річного доходу саме 2022 рік, рік – коли почалась війна і всі кошти були направленні на оборону країни, просто створює монополію для компаній-нерезидентів.

Згідно з рішенням Органу оскарження, ця умова цілком відповідає закону України, адже «звітний період для складання фінансової звітності про виконання бюджетів визначається Бюджетним кодексом України» і Закон тут ні до чого, а «замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу у розмірі БІЛЬШОМУ, ніж очікувана вартість предмета закупівлі». От і наочний приклад «дірки» в законі: дискримінація є, а порушень немає.

Згідно з Додатком 2 до Тендерної документації, учасник повинен надати скановану довідку про наявність парку машин та механізмів, необхідних для забезпечення виконання проєктних рішень, що, є предметом закупівлі, зокрема, на 4 крани. Згідно із технічним завданням, обсяг робіт за цим предметом закупівлі можуть виконати та 3 крани, тож умова також є дискримінаційною.

Також згідно з Додатком 2 до Тендерної документації, учасник має підтвердити «досвід виконання аналогічного договору шляхом надання листа-відгуку, виданого не більше місячної давнини до дати оголошення процедури закупівлі». Ця умова є абсолютно законодавчо необґрунтованою та порушує принципи здійснення публічних закупівель загалом та законні права та інтереси учасників, адже цей документ (лист-відгук) не має юридичної значущості та жодним чином не підтверджує факт наявності досвіду виконання аналогічного договору потенційним учасником закупівлі.

Ці скарги Орган оскарження не став навіть розглядати, адже згідно із пунктами 56, 59 і 60 п’ятої статті 18 Закону України, вони були подані невчасно. Так, виявляється і таке є, і так можна.

Цінова пропозиція

Для початку важливо розуміти, із чим ми маємо справу. А це — 2,4 км дороги від Жулянського шляхопроводу до повороту у м. Вишневе, які збираються відремонтувати за майже мільярд.

Попри те, що у цю суму входять усі можливі передові технології асфальтування, дощові каналізації, освітлення і підземний перехід — це все одно дуже багато. Роботи з капітального ремонту доріг на Prozorro коштують від 800 000 до 7-8 млн грн. Але аж ніяк не мільярд!

При цьому, як би ми не хотіли подивитися кошторис чи цінову пропозицію підрядника, це неможливо, адже серед прикріплених документів немає ЖОДНОГО, в якому йшлося б про цифри. Тож питання: «На основі чого вирахували таку ціну?» — залишається відкритим.

Згідно із даними Forbes, вартість одного кілометра відремонтованої дороги у 2023 році становить близько 30 млн грн. Це сума за повний капітальний ремонт з урахуванням усіх можливих «передових технологій». Побудувати 1 км дороги «з нуля» цього року коштує 3 млн доларів або близько 111 млн грн. Таким чином, повністю нову дорогу на цьому відрізку можна було побудувати за 266,4 млн грн МАКСИМУМ. Виникає питання: куди підуть усі ці гроші? Чому у ЗМІ все частіше з’являються повідомлення про те, якщо Захід не надасть Україні матеріальну допомогу, ми матимемо великі шанси програти війну, а тим часом КК «Київавтодор» витрачає мільярд гривень на ремонт дороги, не обґрунтовуючи це НІЯК?

До того ж ще один важливий момент. Мова йде про об’їзну дорогу, по якій їздитимуть фури. Тож влітку на нас чекає стандартна ситуація: переповнені вантажівки вдень у +30 градусів, оминаючи усі Закони України, їздитимуть цією дорогою. І що з нею буде через рік? Знову ремонт за мільярд?

Загалом, з усього вище зазначеного можна зробити висновок, що ціна за ремонт дороги завищена приблизно у кілька тисяч разів!

Переможці тендерів

Тендер на розробку проєктно-кошторисної документації по об’єкту та її коригуванню виграло ТОВ «Інститут проєктування інфраструктури транспорту». Це харківська компанія, що була створена 30 грудня 2009 року. Керівником організації є Сергій Петрович Балесний. Компанія на ринку вже майже 13 років, і за цей час вона стала переможцем у 209 закупівлях на суму  370,45 млн грн. КК «Київавтодор», звісно ж, лідирує серед замовників (18 тендерів на загальну суму 78 256 980,68 грн).

У лютому 2023 року на керівника ТОВ «Інститут проєктування інфраструктури транспорту» пана Балесного було відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 111 КК України (Державна зрада). Частину майна керівника фірми було вилучено у ході обшуків. Наразі слідство триває.

Щодо тендеру на виконання капітального ремонту частини дороги, його переможцем стало ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл». Фірма зареєстрована 23 березня 2004 року у Києві. Її засновником є Петро Береговий, проте наразі керівниками компанії є громадяни Туреччини Четінджевіз Іхсан та Четінджевіз Онур, ще 0,23% компанії має Олег Фаріон.

ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл» за 19 років роботи стала переможцем у 667 закупівлях на загальну суму 103,10 млрд грн. Найбільше доріг компанія відремонтувала у Львові, Запоріжжі, Дніпрі, Житомирі, Луганську та Києві.

Група компаній «Онур» зайшла на український ринок у середині 2000-х років, і фактично одразу стала фігурантом у кримінальному провадженні від Генпрокуратури. Тоді «Онур» перерахував півмільйона двом фірмам за щебінь, який фактично так і не був поставлений на ремонт траси Київ-Одеса. Слідство вели три роки, а потім згадки справи у реєстрі припинились.

Пізніше інтернетом почала «гуляти» інформація про те, що цей щебінь «Онур» закуповує у пов’язаних зі «Слугою народу» бізнесменів, зокрема у Сергія Корявченкова, двоюрідного брата нардепа від «Слуги народу» Юрія Корявченкова, більш відомого як Юзік з Кварталу 95. Більш того, сам Зеленський у 2019 році запропонував тодішньому першому заступнику голови Дніпровської обласної ради Святославу Олійнику без відкритих торгів укласти договір на ремонт Південної об’їзної дороги із турецькою компанією «Онур».

З обранням Зеленського президентом збіглося вирішення й однієї з кримінальних справ «Онуру». У 2018 році полтавська поліція арештувала підозрюваних у незаконному відчуженні родючого шару ґрунту площею 5,88 га, що використовувався «Онуром» для реконструкції дороги Київ-Харків-Довжанський. Тоді поліція нарахувала збитків державі на суму 243,73 млн грн, однак у червні 2019 року ДБР порушило справу проти працівників поліції за «проведення незаконного затримання»…

Загалом, «Онур» фігурує у десятках кримінальних проваджень, що стосуються привласнення і розкрадання коштів, зокрема, шляхом завищення вартості виконаних робіт і економії на асфальтобетоні, надання неправдивих даних для участі у тендерах, підроблення документів, зловживання владою посадовими особами, самовільне видобування піску, глини, ґрунту, води.

Попри все це, ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл» продовжує отримувати тендери на ремонти доріг, зокрема і на МІЛЬЯРД гривень.

Моніторинг Держаудитслужби

На тендер за мільярд звернула увагу і Держаудитслужба. Вона провела два моніторинги. Під час одного з них були виявлені порушення у пункті 43 Особливостей публічних закупівель, що стосується відсутності у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією. Скоріш за все, мова йде про ту саму «Цінову пропозицію», якої немає у переліку документів.

То яке ж рішення прийняла Держаудитслужба за результатами свого моніторингу?

«Держаудитслужба зобов’язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом недопущення їх надалі та протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів», — ідеться у повідомлення.

Ну а КК «Київавтодор», звісно ж, запевняє, що здійснить усі необхідні заходи, направлені на недопущення таких порушень у майбутньому.

І найцікавіше, що і не підкопаєшся! Моніторинг був? Був. Висновки є? Є. І закон наче і не сильно, як виявилось, порушили. Тільки мільярд з держбюджету піде на баланс компанії із сумнівною репутацією, зате з хорошими зв’язками. А громадяни України й далі будуть віддавати останні копійки на збори для ЗСУ, бо тільки вони, схоже, зацікавленні у перемозі нашої держави.

Читайте також: ДП «Ліси України» закупило майже 200 тисяч пластикових касет для розсади за понад 30 млн грн у підставної компанії: на що реально підуть гроші?

Фото з відкритих джерел

Авторка: Софія Афоніна

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.