
21 Бер, 19:00
637
Дратує, що за наявності важливих проблем хтось, умовно, «прикрашає ялинки» за бюджетний кошт — секретар бюджетної комісії Київської облради Денис Січевий
Місцеві бюджети з 24 лютого показали дуже непогані результати виконання передусім у відносно безпечних регіонах. Однак ризики для їхньої фінансової стійкості в умовах війни все-таки залишаються високими.
Яким видався бюджетний рік для Київщини, ми розпитали у секретаря бюджетної комісії Київської облради Дениса Січевого. Він розповів, якою є нинішня комунікація між ОВА й обласною радою, що можна назвати найбільшим досягненням, що — найбільшим провалом бюджетного 2022-го та які напрямки в області недофінансовуються.
Як область прожила такий важкий 2022 рік?
Рік видався дуже важкий, але в частині надходжень обласний бюджет виконано практично на 79 % (5,5 млрд грн). Із розумінням того, що війна почалася всередині першого кварталу, мої особисті прогнози були невтішні.
Надходження ПДФО із зарплат дали можливість встояти. Тут варто зазначити, що такі позитивні показники досягнуто за рахунок працюючого населення та військових, які й захищають нас, і сплачують податки зі своїх зарплат. Більшість людей не здогадується, що ПДФО та військовий збір забезпечує 85 % всіх надходжень у бюджет Київської області.
Сьогодні Київська область потребує відновлення 4500 приватних і багатоповерхових житлових будинків, зруйнованих російськими загарбниками. Загалом у нас в області пошкоджено 26 000 об’єктів. Що стосується житлового фонду, то на відновлення лише 2 тисяч квартир орієнтовною площею 117 тис. кв.м. потрібно понад 2,8 млрд гривень. Це за умови вартості 1 кв.м. — 24 тисяч гривень.
Але ми маємо ще 2600 житлових будинків, на які, лише на початковому етапі, передбачено 1,7 млрд гривень. Сьогодні першочергово фінансується утримання соціальної і медичної сфери. На відбудову житла коштів не вистачає. А якщо вартість кв.м. збільшиться до 30 тисяч гривень? Тоді лише на квартири необхідно буде витратити понад 3,5 млрд гривень.
Фото: UNITED24
Загальна сума видатків на будівництво, викуп та ремонт житла у 2022 році в Україні становила 65 млрд гривень, яких у бюджеті немає. У 2022 році дефіцит державного бюджету оцінювали в 600 млрд грн.
Аналізуючи бюджетний 2022-ий, що ви можете назвати найбільшим досягненням? А що — найбільшим провалом?
Найбільшим досягненням є те, що Київська область змогла зберегти й забезпечити робочі місця та продовжує виконувати свої функції.
Провали, звісно, є. З початком повномасштабної війни з України виїхало понад 9 млн людей, зокрема бізнес, держслужбовці, за рахунок яких наповнювався бюджет. Людей потрібно повертати в нашу державу, але для цього необхідно створювати відповідні умови.
Київська область є досить привабливою для бізнесу, а населення і бізнес з окупованих районів, зможуть розвиватися тут. Але для цього необхідно забезпечити їх не лише роботою і житлом, а також і першочерговою інфраструктурою — садочками, школами, лікарнями та іншим. Соціальні заклади неприбуткові і фінансуються з місцевого бюджету.
Основна проблема сьогодні — знищена інфраструктура, яку держава обіцяє відновити. Але в Київської області, як я вже казав, відсутнє достатнє фінансування. Крім того, є досить багато різних законодавчих моментів, які сьогодні не вирішуються.
Наприклад, у людини знищили дачний будинок, сарай, баню, яка не була введена в експлуатацію. Людина не зможе отримати експертну оцінку цього приміщення. А значить, такий будинок не потрапить до програми з відновлення зруйнованого майна.
Або інша ситуація. Мешканець Київщини сам відремонтував своє житло та тепер повинен отримати компенсацію. Закон 7198 прийнятий, але ціна квадратного метра для компенсації ще не затверджена.
Після вирішення цієї проблеми з’явиться нова — де взяти гроші на виплати? Якщо в Київській області — 4500 знищених будинків, то скільки таких будинків в Україні? Наскільки мені відомо, на відновлення через додаток «Дія» подано понад 335 тисяч заявок. Без державного бюджету та фінансової допомоги Київська область не впорається. Можливо, сьогодні саме час розробити державні облігації допомоги родинам, які втратили майно, за аналогією з військовими облігаціями, де вже зібрано 16 млрд гривень.
Що, на вашу думку, зараз необхідно, аби раціональніше використовувати кошти з обласного бюджету?
Контроль використання та розподілу бюджетних коштів. Я, як секретар бюджетної комісії Київської обласної ради, намагаюсь його здійснювати, але потрібна більш якісна взаємодія військової адміністрації з Київською обласною радою.
Є багато моментів:
- лише за кілька років змінилося, якщо не помиляюсь, 5 очільників військової адміністрації. У кожного своя стратегія розвитку, команда, пріоритети. Сьогодні тимчасовим керівником військової адміністрації призначено Дмитра Назаренка, який досить досвідчений управлінець та в області не перший день. Але чомусь його не затверджують на постійній основі й це теж проблема під час планування роботи.
- контроль витрачання коштів — від бюджету області, до контролю на місцях — в ОТГ, безпосередньо в комунальних закладах.
Існує багато різних питань, на які я постійно наголошую на комісіях, у соціальних мережах тощо. Їх потрібно вирішувати.
Наприклад, Ірпінська громада здійснила обстеження пошкодженого будинку по вулиці Полтавська, 64 та передала пакет документів до КОВА для проведення відновлення. Сума відновлення — понад 10 млн гривень.
Профільний департамент КОВА готує відповідні документи та проводить тендер на зазначену суму, але… мешканці в той час уже самі частково здійснюють ремонт багатоповерхівки за власні кошти, а значить, вартість робіт змінюється. У даному випадку — зменшення кошторисної вартості у 2 рази.
Чому Ірпінська міська рада не контролювала цей процес? Комунікація з мешканцями відсутня. Тому дивно чути від місцевих депутатів, що вони постійно на окрузі. За 3–4 місяці не помітити ремонт будинку за кошти мешканців? Після мого звернення сума, звичайно, була відкоригована, але втрачено декілька місяців, а кошти невірно розподілені. За цей час можна було відремонтувати ще один об’єкт і не шукати джерела фінансування.
Або ж один із наших комунальних закладів — Київський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей «Переяслав» — у період блекауту придбав генератор за 190 тисяч гривень, а в документах зазначено, що це зовсім інший генератор, ціна на який у 2 рази менша. Пояснили, що це була помилка, але такі факти я перенаправляю в правоохоронні органи. Мені важко віриться, що хтось помилився.
Київський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей «Переяслав». Фото: «Ти не сам»
Деякі громади Київської області в цей період витрачають кошти на озеленення територій, обслуговування фонтанів, що мені теж не зовсім зрозуміло. Це шокує!
А потім з’являються сміттєзвалища, як у Фастові по вулиці Дорогинська. До мене звернулись мешканці міста в серпні 2022 року і скинули відео сміття, яке завозили протягом декількох місяців і просто викидали на вулицю. Звернувся до Фастівської міської ради, і проблему почали вирішувати.
Тому мене дратує, що за наявності важливих проблем хтось може, умовно кажучи, «прикрашати ялинки» за бюджетні кошти. У той час, як волонтери, прості люди завозять одяг, їжу, амуніцію і автомобілі для військових, дехто вирішує другорядні питання.
А зовсім недавно я дізнався, що наш Київський обласний академічний театр у березні 2022 року заплатив кошти фізичній особі за організацію вистав у період відсутності діяльності. Інформацію також передав до правоохоронних органів.
Київський обласний академічний театр. Фото: Валерій Войтов
Які напрямки в області недофінансовуються?
Сьогодні ключовий напрямком є відбудова житла мешканцям Київщини, який дуже повільно вирішується.
Для розуміння проблематики та темпів відновлення наведу один приклад. Я вхожу в команду волонтерів ГО «Медіаоборона», яка з початку війни допомагає як військовим, так і мешканцям Київської області. У 2022 році за підтримки меценатів ми відбудували 6 житлових повністю знищених приватних будинків у Фастівському та Бучанському районі, а також зробили більше 20 експертних (фінансових) оцінок пошкодженого житла.
Можливо, якщо КОВА отримає постійного очільника, то справи підуть краще, але на початок 2023 року жодний приватний будинок не було відновлено.
Наскільки мені відомо, військова адміністрація на кінець 2022 року розробила проєктно-кошторисні документи на відбудову лише 104 будинків.
Обіцяють провести роботи у 2023 році. Маю надію, що так і буде. Але знову повернемось до керівництва, яке тимчасове, а це шкодить усім процесам.
Чи будуть виділятися кошти з обласного бюджету на відбудову пошкодженої інфраструктури?
Так, звісно. КОВА з 2022 року працює в цьому напрямку. Розроблено дві програми:
- Програма відновлення приватних будинків, зруйнованих унаслідок бойових дій на території Київської області на 2022–2023 роки — на 1,7 млрд гривень.
- Програма «Нова оселя» на 2022–2023 роки — на 2,8 млрд гривень.
Програми фінансуються з різних бюджетів, а передбачені обсяги фінансування, лише за цими 2 програмами, понад 4,5 млрд гривень.
Якщо ви пам’ятаєте, бюджет 2022 року становив 5,4 млрд грн, де основні витрати — утримання соціальних об’єктів, медицини. Потреба на відновлення — мільярди гривень. Але спроможність в умовах військового стану дуже низька.
Наприклад, на програму Нова оселя було закладено у 2022 році з Обласного бюджету 302 млн гривень, але профінансовано лише 69 млн гривень.
Знаю, що в січні 2023 році за програмою «Нова оселя» родинам Київщини видали 31 ключ від квартир. Найближчим часом планується видати ще 30. Зрушення є, але темпи, враховуючи обсяги, досить низькі.
На вашу думку, за рахунок чого можна підвищити бюджет у такий складний для країни час?
Доходи бюджету залежать від сплати податків, а значить, потрібно створювати нові робочі місця. Для цього треба залучати інвестиції, а також робити сприятливі умови для перереєстрації бізнесу в Київську область.
Це важливо, оскільки бізнес з окупованих територій шукає нові локації. У Київській області вони є.
Якщо з наповненням бюджету існують великі проблеми, то потрібно шукати підтримку від міжнародних партнерів.
Знаю, що в Ірпені за кошти міжнародної організації ЮНІСЕФ буде відбудовуватися ліцей № 3 по вулиці Северинівська, 129. Неодноразово звертався із цією проблемою до мера міста, оскільки зазначений ліцей є вкрай важливим для населення Ірпеня. Діти змушені займатися онлайн або ходити до приватних шкіл, де навчання може коштувати 8–10 тисяч гривень. Такі гроші мало хто з батьків може собі дозволити.
Нарешті, за допомогою міжнародної підтримки, почались якісь зрушення, але такі питання повинні вирішуватися першочергово. На дворі весна, а школа досі зруйнована. Там взагалі відбувалась досить цікава ситуація — меморандум із ЮНІСЕФ було підписано ще в липні 2022 року, після чого була розроблена проєктно-кошторисна документація. А далі, як мені повідомила міська рада Ірпеня, відбувались переговорні процеси.
Ірпінський ліцей №3. Фото: Irpinhelp
Чому саме стільки часу пройшло, мені невідомо. Таких моментів дуже багато.
Які пропозиції планує обласна рада щодо підсилення економічної спроможності та розвитку регіону?
Саме для вирішення таких проблем ми створюємо робочі групи, комісії з відновлення житла, аналізу бюджетних програм, діяльності комунальних закладів, проводимо міжнародні зустрічі, у результаті яких залучаються нові інвестиції.
Із червня 2022 року створена робоча група, яка вивчає фінансовий стан своїх закладів та приймає рішення щодо оптимізації їхніх видатків: об’єднуємо санаторії, лікарні. Одразу з’являється значна економія коштів, які сьогодні вкрай необхідні.
Цього року бюджет області затверджувала ОВА, а не облрада. Чи бачили ви бюджет на наступний рік і чи потребував він правок?
Ні, бюджет в умовах військового стану не розглядається профільними комісіями Київської обласної ради та не виноситься на сесію. Видатки бюджету — кошти, спрямовані на здійснення програм та заходів. Бюджет своїм розпорядженням затверджує КОВА.
Депутатський корпус розглядає лише частину цих видатків — бюджетні програми, яких сьогодні біля 30. Виходить так, що ми не можемо впливати на видатки з утримання закладів Київської області — розглядаємо та приймаємо рішення стосовно реалізації програм. Але й тут відбуваються баталії.
Наприкінці минулого року одну з програм «Цифрова Київщина» було знято з розгляду бюджетної комісії, оскільки фінансування заходу програми з «виготовлення та розповсюдження іміджевої продукції» під час війни виглядало досить несподівано. Рекомендували внести зміни до програми та виключити такі напрямки діяльності.
Денис Січевий
Сьогодні розробляються ще деякі «цікаві», програми — «розвиток та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя», а також «регіонального кадрового резерву». На очі ще не потрапляли, але з одного боку — відчуваю необхідність у розвитку української мови, а з іншого — на фоні війни й необхідних витрат на відновлення житла залучати значні кошти на «кадровий резерв» — сумнівний захід. Але, можливо, програми не передбачають значного фінансування. Будемо розглядати та вивчати всі аргументи.
Давайте детальніше зупинимося на співпраці між ОВА та облрадою. Ви не вважаєте її наразі ефективною?
Відбувається непрозоре формування бюджету, комунікація — на низькому рівні. Ну ось, наприклад, з’являються дві нові програми, які з депутатами ніхто ще не обговорював. Маю надію, що комунікація налагодиться, але поки назвати її ефективною важко.
Денис Січевий
Місцеві бюджети з 24 лютого, попри все, показали дуже непогані результати виконання передусім у відносно безпечних регіонах. Однак ризики для їхньої фінансової стійкості в умовах війни залишаються високими. Давайте підсумуємо, яким чином, на вашу думку, їх можливо знизити?
На мою думку, загалом це:
- функціонування бізнесу, його розширення (перереєстрація), залучення інвестицій;
- створення робочих місць, соціальної інфраструктури;
- прозоре витрачання бюджетних коштів, контроль витрачання;
- випуск державних облігацій допомоги родинам, які втратили майно;
- підтримка обороноздатності нашої армії на всіх рівнях.
Фото надані Денисом Січевим, UNITED24
Авторка: Ірина Маймур
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: