
7 Сер, 19:18
428
«Хочу щоб були озброєні всі»: в Ірпені вогнепальний скандал – містяни хвилюються через «маямські подарунки»
1 серпня народний депутат Мар’ян Заблоцький повідомив, що Україна в якості благодійної допомоги від поліції міста Маямі отримала 101 одиницю конфіскованої в США стрілецької зброї. Зокрема велику частину отримає Ірпінь, але для чого конкретно не повідомив. З цього приводу, з огляду на небезпеку й незаконний обіг зброї, громадська активістка Людмила Першин здійняла суспільний бунт. Інтриги Заблоцького, відповідь Маркушина, напади невідомих до зубів озброєних молодиків в Ірпені, коментар юриста та як в Україні має вирішитись проблема легалізації зброї – «Київщина 24/7» розбирається: чи справді ірпінцям є наразі про що непокоїтись?
«Обіцяв — відмучився, але зробив! Перший в історії випадок передачі конфіскованої в США стрілецької зброї відбувся. 101 одиниця партії №1 вже в Києві. Подарунок поліції міста Маямі, яка перша зважилась на такий крок. До неї чудовий донор подарував 148 тисяч патронів.
Найближчим часом запросимо вас на прес-подію за участі міського голови Ірпеня, представників Національної поліції та правоохоронного комітету Верховної Ради. Де і розповімо усі деталі цієї в хорошому сенсі авантюри.
Наш проєкт Ukrainian Arsenal of Liberty офіційно розпочав роботу.
Anatoliy Pinchuk – окремо дякую Вашому фонду за безцінну допомогу в організації всіх юридичних процедур в Україні.
Олександр Маркушин – ваші новенькі ґвинтівки також до вас уже поспішають», – дослівно йдеться в повідомленні нардепа.
«Ловлю себе на думці, що ми перебуваємо в божевільні»
Відома в Ірпені громадська активістка підняла цю тему на суспільне обговорення в соцмережі та не на жарт схвилювала містян.
«Усе частіше ловлю себе на думці, що ми перебуваємо в божевільні… Вчора народний депутат Мар’ян Заблоцький (партія «Слуга народу») написав новину, що з Маямі отримали партію зброї, в кількості – 101 одиниця. Це зброя для Ірпеня. Увага. Зброю з наступних партій, які будуть суттєво більші по кількості, роздаватимуть, цитую нардепа: «Виключно жителям Ірпеня…». Додаю скрін його відповіді.
Як це розуміти?
Хто формував списки тих мешканців, які отримають зброю?
Навіщо цивільному населенню Ірпеня зброя?
Хто і за чиї кошти буде навчати мешканців Ірпеня користуватися цією зброєю?
Хто буде контролювати процес видачі зброї та її подальше використання?
Цікаво, а нардеп і його колеги, які втілювали цю операцію в життя, розуміють, що якщо безконтрольно роздавати зброю, то вона обов’язково вистрелить?!
Може зброю видадуть «виключно» (як сказав нардеп) ось цим мешканцям Ірпеня?
Чи може «виключно» цим особам, бо у них наразі мало незареєстрованої зброї і набоїв?», – ідеться в повідомленні Людмили.
У будь-якому разі: головне – не панікувати
Заява Мар’яна Заблоцького про збройне забезпечення, справді, на перший погляд шокує та викликає безліч запитань. Проте, якщо в його пості кожне слово відповідає своєму логічному сенсу – то…
По-перше, 101-у одиницю американської зброї отримав не конкретно Ірпінь, а вся Україна. Щоправда, Ірпінь усе-таки направду отримає якусь частину цієї партії («Олександр Маркушин – ваші новенькі ґвинтівки також до вас уже поспішають»).
По-друге, за кількома висловлюваннями чітко зрозуміло, що весь цей захід не має суперечити законам України. Мар’ян анонсував: усі деталі буде пояснено на прес-конференції за участі міського голови Ірпеня, представників Нацполіції та правоохоронного комітету ВР. Тож, ірпінці зможуть поставити всі хвилюючи питання самому Олександру Маркушину та захисникам нашої громадської безпеки. Також юридичний супровід справі надає голова правління Інституту безпеки Східної Європи Анатолій Пінчук. Отже, вона проводиться згідно з законом України.
Однак усе відбувається в рамках старту проєкту Ukrainian Arsenal of Liberty – «Український Арсенал Свободи». А ось це вже не так позитивно для противників легалізації зброї, хоча процедура зміни українських законів непроста. Тому найближчим часом нам навряд чи вартує боятися, що зброя опиниться в руках злочинців і хуліганів.
До того ж і сам Мар’ян наразі продовжує давати лякаючі неоднозначні відповіді на питання ірпінців:
«Мені головне було почати сам юридичний механізм доставки. Я не хочу вдаватись в деталі юридичного пекла, але перша поставка на Нацпол була виваженим рішенням. Друга партія буде в приватну власність громадянам Ірпеня. Третя і решту буде і значно масштабнішою, і більш диверсифікованою по доставці. Головне створити потік. Я орієнтуюсь на сотні тисяч – мільйони одиниць зброї. Хочу щоб були озброєні всі».
«Можна поцікавитись, для чого зброя Ірпеню? – Стріляти в росіян, якщо знову нападуть. І щоб росіяни навіть думати боялись нападати, знаючи, що в Ірпені її вдосталь».
І тільки пізніше врешті-решт, конкретно вказує для кого зброя:
«А яким підрозділам передадуть зброю? – Нацпол та окремим членам ДФТГ Ірпеня. Наступна буде виключно жителям Ірпеня. Третя буде в рази більша за перші дві разом взяті, ще не розписували».
Тож, усе-таки однозначно очевидно: Заблоцький, стверджуючи, що цивільні ірпінці отримають зброю, стосовно конкретно цієї партії наразі має на увазі територіальну оборону. Щоправда, в ірпінців і не до всіх членів ДФТГ є довіра.
Раніше Людмила Першин повідомляла про ряд нападів озброєних молодиків:
«У вівторок до офісу телеканалу «Погляд» приїхали 15 озброєних чоловіків та 2-і швидких допомоги, щоб, увага (!), зняти вивіску на будівлі офісу. Ці озброєні візитери налякали жінок, які перебували в будівлі офісу. Відео, як 15 озброєних осіб приїхали знімали вивіску, за посиланням в дописі Олексія Зіневича.
У той же день на іншій вулиці Ірпеня відбувались дивні події. Біля офісу однієї компанії зібралась група молодиків, частина яких були озброєні, й 7 годин поспіль емоційно вирішували якісь питання. Цей гурт привертав до себе увагу оточуючих, бо з боку це виглядало, як бандитські розбірки. Коли на вулиці стемніло, то молодики роз’їхались.
Паралельно з цими подіями спостерігаю, як в сесійній залі ІМР кожного разу присутні озброєні молодики у військовій формі. Ці обличчя ми добре знаємо, бо саме ці молодики раніше (до повномасштабної війни) були присутні в цивільному одязі на скандальних сесіях ІМР та керували діями тітушок. Впевнена, що ці молодики виконують якусь «важливу місію» в команді влади Ірпеня, та точно можна сказати, що безпека містян їх турбує в останню чергу».
«Я щиро вірю, Ірпінь та інші міста зможуть отримувати зброю для оборони»: відповідь міського голови Ірпеня Олександра Маркушина
Уже 2 серпня мер Ірпеня Олександр Маркушин офіційно повідомив, найближчим часом 167 одиниць вогнепальної зброї вирушать з Маямі до Ірпеня.
«В історії міжнародного партнерства України і США це прецедент! Ще навесні ми звернулися до наших міжнародних партнерів з проханням про допомогу у боротьбі з російським агресором. У червні, у відповідь на наше прохання, з ініціативи комісара поліції Маямі Кена Рассела була проведена акція з викупу зброї в містян під назвою «Guns 4 Ukraine». Зараз юридична процедура передачі зброї Ірпеню завершується. Отримана відповідна ліцензія та необхідні дозволи. Фактично сьогодні ми напрацьовуємо модель за якою, я щиро вірю, в подальшому Ірпінь та інші міста України зможуть отримувати зброю для своєї оборони. Зокрема, зараз тривають перемовини з містом Х’юстон.
Зброя, яку ми отримаємо від Маямі, буде передана ірпінським поліцейським та бійцям територіальної оборони».
Відкритим залишається правомірне питання ірпінців: нащо місцевій теробороні така велика кількість зброї, коли всі військові дії точаться на південно-східному напрямку? До того ж повторний наступ на Київщину, за свідченням експертів і військових, майже неймовірний. І навіть, якщо він буде – то придушиться десь на кордоні з білоруссю. Окрім того, ірпінці не мають впевненості, що та вся зброя буде використовуватись саме законно з огляду на попередні події зі збройними нападами в місті.
Що таке «Український Арсенал Свободи»?
Українські парламентарі (за ініціативи Мар’яна Заблоцького) заснували «Український Арсенал Свободи», щоб зробити вогнепальну зброю доступною для цивільних осіб для самооборони від наступу росії. Організація прагне закликати американських громадян, організації та гуртовиків пожертвувати вогнепальну зброю, боєприпаси та допоміжне обладнання для України, яке буде роздано безпосередньо українським цивільним особам.
Ця ініціатива створена з метою відстоювання змін до українського законодавства щодо надання права носити зброю громадянам. Одне з головних завдань – розбудова стійкого ланцюга охорони та правової бази, щоб гарантувати, що цивільні особи зможуть носити зброю у разі загрози в майбутньому. Організація прагне подолати розрив між гострою потребою громадян України у вогнепальній зброї та дефіцитом вогнепальної зброї в Україні за допомогою програм викупу зброї та пожертвувань.
Усі законні крапки над «і» та експертний коментар юриста
Адвокат Олександр Терещенко пояснює, що «Український Арсенал Свободи» прагне внести зміни у відповідні нормативно-правові акти:
«Включити короткоствольну нарізну зброю в перелік, дозволений для володіння цивільними особами. Також внести зміни в порядок зберігання, а саме – дозволити відкрите носіння в громадських місцях».
Для того, щоб це законодавчо впровадити непотрібно багато часу, але за скільки це здійсниться залежить тільки від Верховної Ради.
«Потрібно тиждень на прописання деталей в НПА. А скільки часу на голосування? Залежить від бажання регулятора».
До слова, 23 лютого 2023 року (за день до російської повномасштабної агресії) ВР ухвалила в першому читанні законопроєкт про право на цивільну вогнепальну зброю. Він мало змінює діючу систему і наразі ці законотворчі процеси у ВР іще є замороженими.
Однак ДФТГ будь-якого міста України за законом мають право на отримання зброї, так само, як і ірпінські – від поліції Маямі.
«Тероборонівці мають підстави на законне отримання зброї. Але з дотриманням відповідних кроків, а саме – постановки її на облік. Є Наказ МВС від 7.03.2022 №175 «Про затвердження Порядку застосування зброї і бойової техніки з’єднаннями, військовими частинами і підрозділами Збройних Сил під час виконання ними завдань щодо відсічі збройної агресії проти України». Застосовується він відповідно до Постанови Кабінет Міністрів України від 10 жовтня 2018 р. №828 «Про затвердження Порядку застосування зброї і бойової техніки з’єднаннями, військовими частинами і підрозділами Збройних Сил під час виконання ними завдань щодо відсічі збройної агресії проти України. Те, що злочинці через ДФТГ отримували зброю – недопрацювання підрозділів Нацполіції, що проводили оцінку осіб, які отримували зброю», – розповідає Олександр Терещенко.
За інформацією з наших джерел у правоохоронних органах: просто так передати, подарувати, переслати в Україну зброю американські громадяни не можуть. У США, як і в Україні, увесь обіг вогнепальних засобів контролюється поліцією і відбувається тільки через неї. Тому передача могла відбутися виключно від правоохоронців до правоохоронців, а не військовим на передову. Цивільним і кому прийдеться – зброю також не будуть видавати. Головну її частину отримає Нацполіція, інше – згідно із законом. А анонсована паном Заблоцьким прес-конференція із поясненням деталей «авантюри» відбудеться 9 серпня, де «Київщина 24/7» поставить доповідачам усі дражливі запитання ірпінців.
Чи потрібна Україні «цивільна» зброя: проблема незаконного обігу та легалізації гостро вимагає вирішення
Можна бути прихильником чи противником легалізації зброї з різних причин. Але в будь-якому випадку навіть якщо відповідні зміни в законодавстві України відбудуться – вони мають бути адекватними з огляду на безпеку беззбройних і беззахисних громадян. Роздати всім зброю просто так – це злочинне дикунство.
Дозволити зберігання, носіння і використання короткоствола для самооборони можливе, але (!) за умови проходження її отримувачами адекватних іспитів і навчань.
Нинішні побоювання ірпінців зовсім не безпідставні, бо зброю направду і так зараз недостатньо контрольовано роздають. Є купа чиновників, які дарують нагородну зброю (що нині дозволено законом) кому хочуть – зокрема, цілком можливо, і небезпечним для суспільства особам.
Очевидно, що українське законодавство має в цьому аспекті шліфуватися, щоб урівняти всіх людей у правах і позбавити певні відомства й можновладців монополії. Бо наразі зброя в Україні – це ще й страшна корупція.
Фото: Мар’ян Заблоцький, Людмила Першин.
Авторка: Аня Алляйн.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: