
28 Гру, 12:00
653
Топ найгучніших скандалів року від «Київщини 24/7»
Наближається кінець 2023 року. Другий рік війни…Здавалось, що може бути важливішим. Але наші політики та громадські діячі не перестають дивувати скандалами, корупцією, розтратою коштів та нескінченними суперечками. Цього року вони постійно змушували нас або сміятися, або червоніти від сорому. «Київщина 24/7» пропонує згадати ТОП-зашкварів – найгучніших скандалів, які сколихнули та обурили не лише наш регіон, а й всю Україну.
Позивний «Буратіно». Чим відзначився депутат Олександр Дубінський і за що суд відправив його у СІЗО?
Отже, розпочнемо з «Буратіно». А точніше з Олександра Дубінського – колись відомого журналіста й телеведучого та одного із найвпізнаваніших депутатів від «Слуги народу». Кілька років він керував «Слугою народу» на Київщині. Він постійно давав приводи говорити про себе ЗМІ й ставав фігурантом багатьох гучних скандалів, за що його вигнали з фракції «слуг» ще у 2021 році.
А вже цьогоріч його звинуватили у державній зраді та в участі у злочинній організації. За даними слідства, він мав позивний «Буратіно» і входив до складу злочинної організації, яку сформувало Головне управління розвідки генштабу збройних сил росії. За даними спецслужб, фінансування злочинної мережі, учасником якої називають Дубінського і яка діяла у Києві, сягало понад 10 млн дол. У Києві діяльність організації координував співробітник управління часів СРСР Ігор Колєсніков. Він уже засуджений та відбуває покарання. СБУ надало відео, на якому Колєсніков дає свідчення проти Дубінського.
Крім того, колишнього очільника «слуг» Київщини звинувачують у тому, що він поширював фейки про вище військово-політичне керівництво України, зокрема про нібито втручання високопосадовців у президентські вибори в США у 2019 році.
Ще одну підозру Олександру Дубінському висунули через підробку документів для виїзду за кордон. Депутат вніс неправдиві відомості до офіційних документів, на підставі яких виїхав за кордон. У зверненні щодо дозволу на виїзд він зазначив підставу – супроводження батька на лікування, однак насправді поїхав на відпочинок. Також нардеп організував нелегальний виїзд за кордон через систему «Шлях» рідного брата своєї цивільної дружини.
Нещодавно народний депутат Олександр Дубінський, який нині перебуває у СІЗО, заявив, що його побили у слідчому ізоляторі. Він розповів про побиття своїм адвокатам, а також адміністрації СІЗО. Було викликано швидку допомогу. На зробленому рентгені зафіксували зламані ребра.
Шантаж, погрози та спроба дестабілізації Київської обласної ради. Андрій Мотовиловець
Скандали навколо першого заступника голови фракції «Слуга народу» у Верховній Раді України та керівника партійного осередку в області Андрія Мотовиловця не вщухають уже мінімум пів року.
У листопаді на таємному голосуванні партії «Слуга народу», яке ініціював Мотовиловець, розглядалось рішення щодо виключення з фракції депутатів Київоблради: Володимира Тимофійчука, Дениса Січового, Станіслава Семергея, Марії Кисельової. Таке рішення обурило зазначених депутатів і вони зібрали пресконференцію, щоб повідомити про протиправне втручання в діяльність депутатів Київської облради та тиск з боку Андрія Мотовиловця.
Саме тоді вони розповіли, що Андрій Мотовиловець неодноразово використовував шантаж та погрози до депутатів, щоб ті голосували за його «рекомендацією». А у разі, якщо депутат не дослухається, до нього будуть застосовані відповідні санкції, в тому числі відкликання депутатського мандату або ж кримінальне переслідування.
Також у соцмережах поширилось відео, де Андрій Мотовиловець принижував з використанням нецензурної лайки Олександра Поляруша, голову фракції «слуг» у Київській облраді. Крім того, неприпустимим є не тільки тон депутата, а й мова. З’являються питання: чому Андрій Мотовиловець у владних стінах і досі дозволяє собі говорити мовою країни агресора?
Ще одне відео не менш обурило суспільство. На цьому Мотовиловець під час онлайн-зібрання депутатів Київської обласної ради чинить тиск на власну фракцію «Слуги народу». Він закликає депутатів голосувати в унісон з представниками проросійської партії ОПЗЖ.
Згадаймо ще одну недавню історію, де Мотовиловець на офіційному бланку зі своїм підписом і печаткою віддав наказ партійцям в Бородянській селищній раді голосувати за секретаря ради від іншого партії, яка була «партнером» Дубінського на місцевих виборах 2020 року.
Також керівник обласного осередку «слуг» закрив очі, коли на позачерговій сесії уже Білоцерківської міськради шляхом таємного голосування зняли з посади секретаря Дмитра Киришуна, обраного від «Слуги народу».
Битва за руїни. Олександр Сахарук
Олександр Сахарук відзначився кількістю звільнень його з посади. Так, у січні 2022 року депутати Бородянської селищної ради достроково припинили повноваження селищного голови. Однак, вже у лютому цьогоріч Окружний адміністративний суд Києва поновив його на посаді. Однак судові баталії щодо відсторонення Сахарука від обов’язків тривали і далі у судових інстанціях різного рівня – протягом півтора року. Лише у червні цього року він повернувся до своїх повноважень. Однак не надовго. На початку вересня 2023-го року через касаційну скаргу Олександра Сахарука знову відсторонили від виконання обов’язків селищного голови Бородянки.
Повернувшись у крісло мера, Сахарук активно «взявся до справ». Вже 6 липня на сайті «Прозорро» з’явилися відомості про дві закупівлі Бородянської селищної ради, які стосуються відновлення інфраструктури селища. Йдеться про демонтаж двох багатоповерхівок по вулиці Центральній, що були знищені росіянами. Вартість робіт – загалом майже 10,5 млн гривень. За законом такі закупівлі потрібно було б здійснювати на відкритих торгах через електронну систему. Проте керівництво Бородянки вирішило цього не робити, мотивувавши рішення «нагальною потребою». Тож переможця визначили у закритому режимі – ним стало ТОВ «Навітехсервіс». Вочевидь, через ту саму «нагальність» замовник не став проводити експертизу для об’єктивного оцінювання вартості кошторису.
Проте корупція, розкрадання бюджетних коштів і дерибан – це те, чим, на жаль, в сучасній Україні нікого не здивуєш. Не менше, якщо не більше занепокоєння викликають ідеологічні погляди відстороненого мера Бородянки. Саме Олександр Сахарук намагався перешкодити проведенню зборів парафіян храму Святого Архистратига Михаїла з метою переходу з «УПЦ Московського патріархату» у Православну церкву України.
Відомо, що колишній очільник Бородянки є парафіянином «УПЦ Московського патріархату». Своїх симпатій до російської церкви він ніколи не приховував. Зокрема, вже під час головування у селищі, регулярно з’являвся на публіці у компанії Віктора Талька – священника «УПЦ МП». Того самого колаборанта, який допомагав росіянам утримувати полонених українців у підвалі свого храму, вивозити місцевих жителів до Білорусі, який в інтерв’ю пропагандистам розповідав, що в Бородянці нібито готувалися зустрічати російських солдатів з квітами. Олександр Сахарук називає його своїм «духовним батьком». Вочевидь, із цього зв’язку витікає і прихильність мера до проросійських діячів у селищній раді.
Нагадаємо, що Олександр Сахарук фігурував у 36 кримінальних провадженнях, які стосувалися, переважно, розтрати майна. Зокрема: про незаконну вирубку та крадіжку двох захисних лісосмуг на 1,5 млн гривень; розкрадання 9,4 млн грн на будівництві меморіального комплексу у Центральному парку Бородянки; розкрадання бюджетних коштів на будівництві парку відпочинку через списання грошей нібито на закупівлю торф’яного ґрунту для озеленення, який насправді було вкрадено із заплави річки Здвиж; крадіжку бюджетних коштів на ремонті дахів багатоповерхівок у Бородянці.
Чому Ольга Василевська-Смаглюк бере активну участь у суперечках за Бородянку?
Ольга Василевська-Смаглюк стала депутаткою Верховної Ради України від IX скликання в окрузі № 96 по Київській області. При чому за квотою скандального фігуранта кримінальних проваджень Олександра Дубінського. Крім того, 24 лютого 2022 року вона закликала людей «залишитися вдома» замість того, щоб організувати евакуацію цивільного населення. А сама, як кажуть місцеві жителі, кинула людей у своєму окрузі – в Бородянці, Бучі та навколишніх селах, і поїхала за кордон.
До того ж подейкують, що Василевська-Смаглюк та ексголова Бородянки Олександр Сахарук – заодно. Ольгу Василевську-Смаглюк не бентежить шлейф кримінальних справ Олександра Сахарука. Ніхто не говорить й про те, що під час воєнних дій у Бородянці Олександр Сахарук покинув селище і переховувався на Західній Україні. Мовчить про це і мажоритарниця Василевська-Смаглюк.
Крім того, після деокупації Бородянки, народній депутатці закидали прикривання дерибану коштів, виділених державою на відновлення постраждалої внаслідок російської агресії Бородянки, який здійснював Сахарук. За словами місцевих активістів, саме тому Василевська-Смаглюк разом з Олександром Сахаруком розпочали щоденну політичну травлю секретаря селищної ради Георгія Єрка. Адже останній ніби-то заважав їм «освоювати» кошти на відновлення. А частина місцевих депутатів зауважили, що як тільки Єрко зробив заяву про необхідність прозорого фінансування відновлення селища, нардепка Василевська-Смаглюк особисто приїхала в Бородянку, щоб відсторонити його з посади секретаря селищної ради.
Саме Ользі Василевській-Смаглюк закидають і сприяння через її власні зв’язки у врученні повісток до військкомату опозиційним депутатам, що виступали проти Сахарука. Також, користуючись службовим становищем, вона ніби-то направила комплексні перевірки на підприємствах депутатів Бородянської селищної ради, аби перешкодити місцевим депутатам у їхній роботі.
ДНРівець, священник і пенсіонерка: кому довірили відбудову Гостомеля
Влітку в одному з найбільш постраждалих містечок Київщини – у Гостомелі – розгорівся скандал навколо відбудови міста. Тепер вже колишній начальник Гостомельської селищної військової адміністрації Сергій Борисюк організував злочинну схему, у якій мільйони гривень з бюджету на відбудову тут платили підставним особам.
Місцеві чиновники, користуючись періодом повномасштабного вторгнення, взагалі не проводили ніяких конкурсів на відбудову, а просто підписували договори на пряму з «обраними» підрядниками.
Загалом таких угод уклали майже на 150 млн гривень, які за документами в основному пішли на оцінку стану пошкоджень та ремонти. Так, майже 5 млн гривень від військової адміністрації отримала ФОП Надія Редько, яка стала підприємцем за два тижні до першого підписаного договору. Сама ж Надія Редько – 74-річна пенсіонерка з Миколаєва. Інший підрядник – Ярослав Морозов – проживає в окупованому Донецьку та підтримує окупантів. Переважна більшість компаній та ФОПів, які потім отримали бюджетні підряди реєструвались безпосередньо перед підписанням угод. Майже 9 млн гривень отримав Юрій Тиселько з Рівненщини, який був священником. Усі угоди Гостомельська селищна військова адміністрація підписувала напряму з юрособами, тобто сама їх обирала та домовлялась.
В результаті резонансного скандалу, навколо Гостомельської селищної військової адміністрації, Президент України Володимир Зеленський звільнив начальника Гостомельської СВА Сергія Борисюка та призначив нового очільника, ним став Сергій Смаль.
Чому нікуди не зникає ОПЗЖ: п’ята колона досі при мандатах?
На другий рік повномасштабного вторгнення росії запит суспільства на позбавлення мандатів депутатів із заборонених проросійських партій дуже високий. Але цей процес наразі не врегульований на законодавчому рівні. З літа 2022 року в парламенті розглядають чотири законопроєкти, які стосуються місцевих депутатів із заборонених партій. Кабмін пропонує позбавляти їх мандатів. Три інші законопроєкти радять без втрати мандата розпустити фракції таких партій, якщо вже були чи можуть бути рішення судів про їхню заборону.
Саме тому місцеві ради починають самотужки усувати таких депутатів: забороняють обіймати керівні посади, звертаються до парламенту чи навіть призупиняють їхні повноваження.
Такі позитивні зрушення відбулись у Київській обласній раді, де у жовтні цього року виключила зі складу ради вісім депутатів від забороненої ОПЗЖ: Валерію Барановську, Тараса Ващішіна, Олександра Мутеля, Андрія Фещенка, Юрія Чередніченко, Ірину Швець, Олега Корбана та Валерія Ксьонзенка. Автором відповідного проєкту рішення виступив Роман Титикало.
А от з боротьбою з ОПЗЖ в Київраді все не так оптимістично. Нещодавно на засіданні, яке тривало понад шість годин, у залі було одночасно активовано понад 90 карток депутатів, однак коли насамкінець винесли на голосування питання звернення до Верховної Ради щодо ОПЗЖ та позбавлення керівних посад у комісіях депутатів, що були обрані від заборонених партій, народні обранці вмить розбіглися. З другого разу рішення про звернення до Верховної Ради щодо ОПЗЖ було ухвалено, а от рішення щодо позбавлення посад у комісіях колишніх представників ОПЗЖ у Київраді депутати з тріском провалили, попри те, що намагалися ще двічі переголосувати за це питання.
Одяг за сотні тисяч доларів та дорогущі курорти. І все на зарплату сільського голови?
Наступний у лідерах за кількістю скандалів – сільський голова Гатненської громади Олександр Паламарчук. Саме він влітку цього року був спійманий на хабарі співробітниками СБУ. Злочинне угруповання на чолі з Паламарчуком вимагало кошти від власників земельних паїв за позитивне розв’язання питання зміни цільового призначення ділянок. Якимось чином Олександр Паламарчук не тільки уник покарання, а й залишився на своїй посаді?
Сім’я Паламарчуків – великі шанувальники люксових брендів та коштовних курортів: Мальдіви, Таїланд, Кіпр, Грузія. Лише на сторінках Інстаграму дружини Паламарчука вартість одягу жінки тягне на сотні тисяч доларів або й на цілий бюджет села Гатне.
Дружина сільського голови Гатненської громади Олександра Паламарчука має російське громадянство. В Україні вона проживає вже 6 років, однак громадянство нашої країни досі не отримала. Крім того, у серпні вона отримала ухвалу на депортацію з України за те, що приховала інформацію щодо свого сімейного стану. Насправді вона ще з 2011 року має дійсний шлюб із громадянином рф Мелюковим Антоном Євгенійовичем. А тепер найцікавіше, яким чином міг бути зареєстрований шлюб між Олександром Паламарчуком та громадянкою рф, яка вже і так перебуває у дійсному шлюбі? Скоріш за все, Паламарчук вплинув на органи ДРАЦС та за відповідну винагороду змусив їх пропустити повз очі вже чинний шлюб та зареєструвати новий, який фактично легалізував становище громадянки рф в Україні, адже шлюб із громадянином України надав їй право на постійне перебування в нашій країні
Наразі справа «затихла». Олександр Паламарчук залишився на своїй посаді, попри всі звинувачення, а його дружина досі живе в Україні.
21 грудня Олександр Паламарчук, на своїй сторінці в соціальних мережах, заявив, що до кінця війни всю свою заробітну плату буде направляти на підтримку ЗСУ та людям, які постраждали від російської агресії. На що збирається жити голова Гатненської громади? Таке питання з’явилось і у жителів громади, які вони поставили під постом сільського голови. На що той відповів: мовляв, до того як стати головою він займався бізнесом, яким продовжила займатись його дружина після обрання його на посаду. Крім того, він зазначив, що вона блогер і також працює. І це все жителі громади зможуть побачити у декларації за 2023 рік. Загалом це був один з таких коментарів, решта людей підтримали таку альтруїстичну ініціативу та закликали інших приєднатись до благодійного флешмобу.
Земля на шість років в’язниці. Петро Оленич
Ще бувши керівником Департаменту земельних ресурсів КМДА, Петро Оленич отримав на розгляд проєкт щодо відведення неназваній приватній компанії ділянки площею 0,6 га у східній частині парку «Нивки» під будівництво житлово-офісного комплексу. Цим же документом було передбачено виключення даної землі з природно-заповідного фонду.
Разом з тим, за декілька місяців до цього, земельний департамент КМДА відправив даний проєкт на доопрацювання – саме через належність ділянки до природно-заповідного фонду. Утім Петро Оленич проігнорував цей факт та все ж подав проєкт рішення щодо передачі цієї ділянки в оренду на розгляд Київради. При цьому, аби забезпечити гарантоване голосування депутатів за цей проєкт рішення, посадовець зазначив у пояснювальній записці, що ділянка не належить до природно-заповідного фонду.
Наразі відомо, що внаслідок таких дій чиновника столичній громаді було завдано збитків на суму близько 6,4 млн гривень, хоча прокуратура вже повернула цю землю до комунальної власності.
Що відомо про скандальний ресторан «Бохо», який працює у комендантську годину, та про його власника?
У жовтні цього року журналісти виявили, що ресторан-клуб «Бохо», що у центрі Києва, працює в комендантську годину та збирає цілі натовпи чоловіків призовного віку. Відвідувачів запускали через боковий вхід, а почали виходити вони аж о 05:00, в результаті чого на вулиці з’явились великі затори, а деякі «гарячі голови» влаштовували конфлікти.
Варто зазначити, що наступного дня столичні правоохоронці знайшли «винного» у роботі закладу у комендантську годину. Вони притягнули до відповідальності адміністратора закладу – санкція статті передбачає від 6 800 до 13 600 гривень штрафу. Для ресторану, де чек на одну людину в середньому 1500-2000 грн – це ніщо.
Крім того, це не перше порушення закону рестораном. У 2020 році столичні правоохоронці запідозрили ресторан «Бохо» у порушенні правил дотримання карантину під час пандемії Covid-19. Зокрема, персонал закладу не мав захисних окулярів та рукавиць. Натомість суд не надав значення цим порушенням і закрив справу.
Власником скандального клубу «Бохо» є бізнесмен Ростислав Ручко. Він не тільки порушує комендантську годину, закон, а й містобудівні норми. Як виявилося, власник клубу прилаштував до основного приміщення «тимчасову прибудову», яка «раптово» виявилася цілком собі капітальною будовою та займає майже весь тротуар.
Цю прибудову «не помічала» київська влада протягом довгих років, хоча клуб «Бохо» знаходиться у центрі Києва і не помітити, що замість тимчасового літнього майданчика тут збудовано капітальну будову неможливо. Влада, звичайно, вдає, що нічого не знала, а власнику клубу виписали припис про знесення прибудови. Але все це безрезультатно. Тому що таких прибудов у Києві чимало, і «не помічають» їх з цілком зрозумілих причин. Також усі чудово розуміють, чому «не помічали» роботу клубу вночі.
Коштовні барабани, овочерізки та стільці для укриття. Скільки мільйонів витратила посадовиця Дніпровської РДА на вражаючі закупівлі?
Про коштовні закупівлі для бомбосховищ першими заговорили депутати Київради, які взялися перевіряти, на що витратили 2 мільярди гривень, які місто виділило районам на облаштування укриттів. Так, на початку літа повідомили, що управління освіти Дніпровської РДА закупило очищувачі повітря для укриттів на 1,6 мільйона гривень. Вони також придбали понад 300 барабанів для психологічного розвантаження дітей під час тривоги на 900 тисяч гривень.
Також в укриття столичного мистецького ліцею «Зміна» в Дніпровському районі придбали електричну сковорідку за 725 тисяч грн та конвекційну піч за майже 475 тисяч грн.
У серпні розгорівся новий скандал через вартісні покупки Дніпровською РДА в укриття. Цього разу через овочерізки за завищеною ціною, на майже 300 тисяч гривень. Тоді Київська міська прокуратура повідомила про підозру начальниці відділу управління освіти Дніпровської райдержадміністрації в розтраті коштів.
У вересні начальниця відділу управління освіти Дніпровської РДА знову опинилася у полі зору правоохоронців. Нову підозру чиновниці оголосили за купівлю стільців для облаштування укриттів. У бюджеті недорахувалися 1,3 млн гривень. За усі розтрати бюджетних коштів їй загрожує до 12 років в’язниці.
Політичне падіння року. Історія сім’ї Гунько
Одним з найбільш стрімких політичних падінь на Київщині стала історія родини Гуньків. Наталію Гунько в травні звільнили з посади голови Київської обласної ради. І депутати мали низку конкретних претензій до Гунько: зокрема, вона відмовилася оприлюднити черговий річний звіт із трибуни натомість розіслала депутатам його письмовий варіант. Його зміст не влаштував обранців: депутати зауважили, що звіт не містить стратегічного бачення роботи та розвитку області, якого керівник облради просто не має. Тож Гунько «неспроможна належним чином виконувати завдання, які перед нею ставлять депутати Київської обласної ради та загалом суспільство».
Її чоловіку Анатолію Гунько не пощастило більше. У серпні 2023 року НАБУ та СБУ спіймали нардепа Анатолія Гунька та його спільників Ігоря Калініченка та Володимира Івасика на отриманні хабаря за виділення землі, коли вони отримували перший транш – 85 тис. доларів. За даними слідства, за гроші Гунько обіцяв бізнесмену допомогти отримати в оренду державні землі, що належать Національній академії аграрних наук. За кожен 1 га землі необхідно було сплатити 130 доларів. Загалом йшлося про 1700 га за 221 тис. доларів.
8 серпня нардепу повідомили про підозру за отримання хабаря, а вже 9 серпня Гунька посадили у СІЗО на два місяці із можливістю вийти під заставу 30 млн грн. За вчинений злочин йому загрожує до 12 років в’язниці з конфіскацією. 10 серпня голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія повідомив про виключення Гунька з фракції. Утім нардепом він залишився.
Адвокати нардепа вимагали змінити запобіжний захід на цілодобовий домашній арешт, бо «стан здоров‘я Гунька унеможливлює його перебування під вартою без надання допомоги», або зменшити розмір застави із 30 мільйонів гривень, до 5,3 мільйона. Сам Анатолій Гунько також просив змінити йому запобіжний захід, зважаючи на ніби-то незадовільний стан здоров’я. Однак ВАКС залишив без змін запобіжний захід.
Через два місяці постало питання про продовження запобіжного заходу. Так 4 жовтня суд продовжив строк дії запобіжного заходу Гуньку у вигляді тримання під вартою. Утім, розмір застави зменшили до 10 млн грн.
Утім, попри зменшення застави, не схоже, що Анатолій Гунько вийде найближчим часом. Вочевидь, його розрахунок вибудовується на тому, щоб дочекатися нових рішень в суді, і все ж таки спробувати змінити запобіжний захід.
Розкрадання бюджетних грошей, несплата комунальних платежів, екологічна катастрофа: «здобутки» головування Володимира Луцкова у Пісківській громаді?
Голову Пісківської громади, Бучанського району, Володимира Луцкова звинувачують у несплаті комунальних платежів, під час проживання у гуртожитку місцевого ліцею. До того ж ніби-то там він оселився самовільно. У результаті цього сума завданих збитків громаді складає 245 тис. грн. Також він причетний до вивозу будівельного сміття на територію лугу в селі Мигалки, що може спричинити екологічну катастрофу.
І це не єдина проблема в громаді під головуванням Володимира Луцкова. ТОВ «Уютспецбуд» почав будівництво багатоквартирного будинку по вул. Привокзальній, 3 для громадян, які втратили житло в Пісківській громаді. У проєктній документації зазначено вивіз будівельного сміття на 35-й кілометр, а це Бородянський та Малинський полігони, за які треба платити. Натомість щоб зекономити, будівельники домовилися із владою вивозити задарма на Мигальський луг, для будівництва дороги на міст Дружби.
Однак, влада чомусь не знає, що ці заливні луки були продані ще у 2007-2008 роках і належать ТОВ «Час інвестицій», яке, до речі, сплачує податок за ці землі. А виконком приймає рішення на заливних лугах, на приватних землях, сортувати будівельне сміття.
Крім того, вже довгий час існує справа «Стаханівців», у якій також фігурує Володимир Луцков. Очільника громади звинувачують у розкраданні бюджетних коштів, що були виділені на благоустрій Пісківської територіальної громади.
Звісно, це не всі скандали 2023 року. Були й інші «зашквари». Сподіваємося, що у 2024 році їх поменшає. Натомість конструктиву, позитивних діалогів та якісних змін для Київщини та всієї країни стане більше.
Авторка: Катерина Чабанюк
Читайте також: Столиця фінансово підтримуватиме киян-учасників бойових дій і членів їхніх сімей у розвитку бізнесу
Фото: «Київщина 24/7», з відкритих джерел.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: