
27 Жов, 15:32
507
Знайдемо кожного: виконувач обов’язків керівника Київської обласної прокуратури — про розслідування воєнних злочинів армії рф
Увечері 2 квітня українські військові звільнили Київську область від російських окупантів. Уже за кілька годин увесь світ дізнався, що росія — це країна ґвалтівників, вбивць і мародерів.
В обласній прокуратурі з першого дня повномасштабного вторгнення фіксували всі злочини армії рф, скоєні на території області. Прокурори нон-стоп виїжджали на місця злочинів, проводили огляди, забезпечували збір доказів там, де це було можливо з огляду на безпеку.
Журналісти «Київщини 24/7» поспілкувалися з виконувачем обов’язків керівника Київської обласної прокуратури Максимом Кримом. Він розповів всі деталі щодо викриття воєнних злочинів окупантів, як триває розслідування та скільки справ наразі вже розкрито.
Розкажіть, будь ласка, як проходить розслідування злочинів російських окупантів на Київщині?
З перших днів повномасштабного вторгнення ми фіксували всі злочини армії країни-агресора, скоєні на території Київщини. Реєстрували провадження за всіма виявленими фактами та наслідками збройної агресії. Прокурори виїжджали на місця злочинів та проводили огляди, забезпечували збір доказів воєнних злочинів там, де це було можливо з огляду на безпеку. А після деокупації продовжилася щоденна кропітка робота на звільнених територіях кожної з громад Київської області.
Прокурори допитали понад 2,5 тисячі свідків/потерпілих. За їхньої участі проведено понад 1000 оглядів місць подій, впізнань, ексгумацій, здійснено обходи домоволодінь, призначено низку судово-медичних та інших експертиз.
Нон-стоп триває робота щодо встановлення осіб, які володіють відомостями про вчинені злочини вказаної категорії. Маю на увазі інформацію про обставини вбивства людей та скоєння інших злочинів, ідентифікації конкретних осіб, які причетні до їхнього вчинення, а також збір фото- та відеоматеріалів, на яких зафіксована зазначена інформація.
Сьогодні органи поліції Київщини розслідують майже 600 епізодів воєнних злочинів, скоєних російськими військовослужбовцями на території нашої області, слідчими СБУ — понад 3400. Вони об’єднані в понад 2000 кримінальних проваджень, у яких прокурори Київщини здійснюють процесуальне керівництво.
За які саме воєнні злочини судитимуть окупантів?
Мова йде про факти порушення законів та звичаїв війни військовослужбовцями збройних сил рф, планування, підготовку, розв’язування та ведення агресивної війни й посягання на територіальну цілісність і недоторканість України. Це численні факти ракетно-артилерійських обстрілів житлових будинків, авіаудари, які призвели до загибелі людей, розстріли цивільного населення під час спроб залишити місце бойових дій. Також розслідуються вбивства та катування цивільних громадян під час окупації населених пунктів Київської області.
Пошкоджень і руйнувань зазнали сотні адмінбудівель, складів, зокрема і з продуктами харчування, спортивні об’єкти, транспортна інфраструктура. І це при тому, що норми міжнародного гуманітарного права прямо забороняють напади на цивільних людей та цивільні об’єкти.
На жаль, багато людей були вбиті під час спроби покинути зону бойових дій. Як приклад подібних звірств окупантів проти мирного населення розстріл колони з мирними жителями в березні на виїзді із селі Перемога Броварського району Київської області. Окупанти зі стрілецької зброї та артилерії розстріляли колону з мирними жителями, яка складалася з п’яти автомобілів. У результаті ворожої атаки загинуло 4 особи, у тому числі хлопчик 13 років.
Поблизу села Гавронщина через обстріл авто загинуло 5 осіб, серед них дві дитини віком 14 років та півтора року. На початку березня на території села Михайлівка-Рубежівка Бучанського району військові рф відкрили вогонь зі стрілецької зброї та військової техніки по цивільному автомобілю, на якому родина намагалася евакуюватися з окупованого населеного пункту. У результаті атаки ворога двоє дітей віком 3 та 15 років загинули на місці, батько дітей отримав вогнепальне поранення голови.
Окупанти свідомо здійснювали обстріли житлових будинків мирних мешканців. Наприклад, у Нових Петрівцях Вишгородського району снаряд знищив двоповерховий житловий будинок, на жаль, 4-річний хлопчик, який у ньому перебував, отримав смертельне поранення, ще четверо мешканців цього будинку були травмовані. У селі Святопетрівському Бучанського району ворожі снаряди вбили 4 мирних мешканців. Зруйновано й пошкоджено житлові будинки. У Боярці через обстріли мирного населення й цивільної інфраструктури поранено 4 осіб, зокрема дитину.
І таких випадків багато, за всіма фактами триває розслідування.
Чи багато вже вдалося викрити осіб, які причетні до цих злочинів? Як буде відбуватися притягнення їх до відповідальності?
Наше законодавство дає можливість здійснювати заочне кримінальне переслідування, а це означає, що навіть ті особи, які ще не заарештовані, але проти яких є достатні докази, можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності.
Відтак ми вже почали притягувати до відповідальності осіб, які скоїли воєнні злочини на території Київської області. Наразі робимо це за фізичної відсутності обвинувачених (in absentia), тому що вони перебувають на території рф, або ж продовжують брати участь у бойових діях на території інших областей нашої країни.
Скільком росіянам уже повідомлено про підозру?
Повідомлено про підозру вже 42 військовослужбовцям збройних сил рф. Серед підозрюваних — 2 генерал-майори росгвардії. Один із них безпосередньо керував операцією із захоплення Державного спеціального підприємства «Чорнобильська АЕС», інший — керував операцією щодо незаконного утримання території ЧАЕС під контролем військ країни-агресора.
Ми висунули підозру і 8 катам та вбивцям старости села Мотижин та інших мирних мешканців Київщини. Серед них 5 військовослужбовців рф та 3 членів ПВК «Вагнер».
Наразі в судах перебувають обвинувальні акти стосовно 17 військовослужбовців рф із раніше зазначених 42. Одного з них судитимуть за зґвалтування та вбивство. Це перший в Україні обвинувальний акт відносно російського військовослужбовця, скерований до суду за фактом вчинення такого злочину.
Судять і військовослужбовця рф, який у складі 234-го десантно-штурмового полку збройних сил рф увійшов до міста Ірпінь Київської області. Там разом зі співслужбовцями він узяв у заручники 9 чоловіків. Їх били прикладом та не давали їжу і воду. Погрожували вбивством та імітували страту.
Заочно судитимуть і заступника командира взводу — командира бойової машини 1 десантно-штурмового взводу 5 десантно-штурмової роти 2 батальйонної тактичної групи збройних сил рф. У березні 2022 року під час окупації села Луб’янка Бучанського району цей окупант проводив незаконні затримання та допити цивільних громадян. Так, він одягнув на голову одного із затриманих мішок, зав’язав йому руки за спиною та бив прикладом автомата по голові. Російський військовослужбовець здійснював постріли в напрямку потерпілих, імітуючи їхню страту. По черзі він відводив затриманих громадян до підвалу, де змушував роздягнутися та шукав на їх тілах символічні татуювання.
10 військовослужбовців 64 окремої мотострілецької бригади Сухопутних військ ЗС російської федерації в складі 35 загальновійськової армії судитимуть за фактами жорстокого поводження з цивільним населенням і інших порушень законів та звичаїв війни. Слідству вдалося зібрати докази того, що ці особи під час окупації Бучі тримали в заручниках цивільних людей, які не брали участь у бойових діях і не мали зброї.
Вони не забезпечували утримуваних продуктами харчування та питною водою. Людей позбавили можливості вільно пересуватися, ставили їх на коліна, зав’язували очі липкою стрічкою та ганчірками, а руки зв’язували пластиковими хомутами. Потерпілим погрожували вбивством і цілеспрямовано стріляли у їхньому напрямку. росіяни безпричинно завдавали цивільним тілесні ушкодження, у тому числі прикладом зброї по ногах, пальцях ніг та грудній клітці. Крім того, окупанти грабували місцеве населення, забираючи як особисті речі, так і побутову техніку.
Як результат нашої роботи маємо вирок одному військовослужбовцю рф. Його засуджено до 9 років позбавлення волі. Прокурори в суді довели, що на виконання злочинного наказу військового керівництва рф засуджений брав участь у збройній агресії в селі Лук’янівка Броварського району Київської області. Упродовж березня 2022 року він віддавав накази військовослужбовцям збройних сил рф проникати до помешкань мирних мешканців та грабувати їх. Виконуючи накази лейтенанта, окупанти пошкоджували й руйнували приватні будинки та господарські споруди, танком переїхали легковий автомобіль.
Кожен, хто скоював воєнні злочини на території Київщини, неодмінно буде притягнутий до кримінальної відповідальності.
Які покарання чекають на російських окупантів у разі доведення провини?
Відповідно до статей Кримінального кодексу України за порушення законів і звичаїв війни, посягання на територіальну цілісність і недоторканність України їм загрожує до 15 років ув’язнення або довічне позбавлення волі.
Авторка: Карина Бовсуновська.
Фото: Михайло Палінчак, Єлизавета Серватинська, Rodrigo Abd, пресслужба Київської обласної прокуратури.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: